Yozgat Konya arası kaç saat

Büyük bölümü iç Anadolu bölgesinde0, kuzey bölgesi orta Karadeniz bölgesinin güneyinde yer alan Yozgat ile iç Anadolu’nun ortasında olan Konya arasında 362 km mesafe vardır ve araçla yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculuk gerekmektedir. Yozgat’ta havalimanı olmamasından dolayı Konya’dan hava yoluyla gitmeniz şimdilik olanaksız ama önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Yozgat Havalimanı yapılacağından bu yolculuk çok daha kısa sürecektir. Yozgat Havalimanı açıldığı zaman sadece Konya için değil ülkenin her yerine ulaşmak Yozgatlılar için çok daha kolay hale gelecektir. Hükümet gündeminde olan Yozgat Havalimanı inşaatı 2018 de başlaması bekleniyor ve 2019 yılında da uçuşların yapılması bekleniyor. Böylelikle sadece ülke içi uçak seferleri değil aktarmalı uçuşlarla dünyanın istedikleri bölgesine gidebilecekler.

Yozgat’tan Konya’ya otobüs ya da özel araçla gitmek isteyenler 362 km lik yolu yaklaşık 4-5 saatte gidecekler ve İç Anadolu’nun birbirinden güzel şehirlerini ve ilçelerini de görme imkanına kavuşacaklardır. Yozgat’tan yola çıkan araç önce Kırşehir, oradan Aksaray üzerinden Konya’ya varacak ve isterlerse yolları üzerinde olan Bozdağ Milli Parkı’nı da ziyaret edebilirler. Vakti olanlar için Kırşehir merkezinde olan ve yapıldığında dünyanın ilk astronomi merkezi olan daha sonra Caca Bey’in Kırşehir’i almasıyla cami haline dönüştürülen Caca Bey Cami’ni ziyaret etmeleri ve birbirinden güzel el işi göz nuru lületaşı hediyelik eşyaları görmeleri de tavsiye olunur.

4-5 saatlik bu yolu zevkli hale getirmek isteyenler Kırşehir’den sonra varacakları yeni illerimizden Aksaray’da Somuncu Baba Hazretlerinin kabrini ziyaret edebilir, alacakları manevi feyz ile Konya il sınırına girmiş olacaklardır. Konya şehir merkezine varmadan Bozdağ Milli Parkı’nı görebilir, eğer yolculuğunuz kasım ayına denk gelirse kestane ağaçlarından kuzu kestane toplayabilirsiniz. Kırk oluk çeşmeler bölgesinde kurulan köy pazarından organik gıda alabilirsiniz. Tüm bu güzellikleri yaşayarak Mevlana Hz.’nin kabrinin de bulunduğu Konya şehir merkezine varmış olursunuz. 362 km’lik Yozgat Konya yolunu keyifli hale getirip yolu nasıl bitirdiğinizi anlamazsınız. Anadolu’nun bu iki güzel şehrinin yanı sıra üzerinden geçeceğiniz diğer şehirlerinde güzelliklerini görmüş olur hem kültürünüzü artırmış hem de ülkenizi daha iyi tanımış olursunuz.

Bir cevap yazın