Türkiye Libya Uçak bileti

İki ülke arası Türkiye ve Libya seyahatte 2 gün 18 saat süren araba yerine hızlı ve konforlu olan uçak bileti daha çok tercih edilmektedir. Ülkemizin gezi düşkünü insanları, dünyanın en iyi korunmuş Roma arkeolojik sitelerini, UNESCO desteğiyle kurulmuş “The Red Castle Museum” ünlü müzeyi ve özellikle sahillerini gezmek için Libya’ya gitmektedir. 4403 kilometre mesafelik yolculuk, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bingazi Benina Intl Havalimanı’na direk uçuştan alacağınız uçak bileti ile 3 saatte yapılabilmektedir. Saat 13.35’de kalkan uçak rahat ve konfor içinde Türkiye saati ile kış saati farklılığın kaynaklı olarak saat 15.35’te Bingazi’de olmaktadır.

Türkiye’de sadece İstanbul’dan Libya’nın en büyük yerleşim yerlerinden olan Bingazi’ye günde bir defa Türk Hava Yollarının saat 13.35 seferi direk uçuştur bunun dışındaki Türkiye- Libya uçuşlarının hepsi aktarmalıdır. Ülkenin bütün kültürünü, tarihini yansıttığı ve başkent olduğundan dolayı turistler en çok Trablusgarp’a gelmektedir, ülkemizin turistleri ise İstanbul ve Ankara Esenboğa’dan en kısa 10 saat 45 dakikaya Trablusgarp Tripoli Havalimanı’na uçabilmektedirler. Türkiye’den en ucuz uçak biletlerini İstanbul-Misurata rotasında Afriqiyah Airways, İstanbul-Bingazi rotasında Afriqiyah Airways ve İstanbul-Mitiga rotasında Hahn Air şirklerinde bulunmaktadır, bunun dışında Turkhis Airlines, Onur Air, Global Atlas, Libyan Airlines şirketlerinden promosyonlu, indirimli ve kampanyalı biletlerinden uygun ve cazip ücretlerle bilet bulunabilmektedir.

Türkiye’den Ankara ve İstanbul’dan havalanan uçaklar Gaziantep, Hatay üzerinden aktarmalı olarak Libya’ya gitmektedir. Ülkemizden Misurata, Bingazi ve Tripoli Havalimanlarına uçuş olmakla birlikte en fazla uçuş Bingazi’ye yapılmakta, günlük hiç aksatılmadan yapılan seferler nadiren hava muhalefetinin olduğu zaman rötar yaparak ilerlemektedir. Yaz aylarında ve tatil zamanlarında yoğun talep olmasına rağmen genellikle konulmuş olan seferler yeterli olmakta, ihtiyaç halinde ise ek uçuşlar konularak yolcuların mağdur olmasını önüne geçilmektedir. Daha az zaman kaybı ve daha hızlı ulaşım için tercih edilen hava ulaşımında biletler erken veya indirim fırsatlar değerlendirilip alındığında daha ucuz olan kara yolu ulaşımından daha karlı olabilmekte bu durum ülkemiz ile Libya arasındaki seyahatler için de geçerlidir.

Bir cevap yazın