Suriye Özbekistan Arası kaç km

Suriye ile Özbekistan arası mesafe yaklaşık 3330 kilometre olmakla beraber özel araçla ulaşım yapmak istersek bu direk molasız gidişlerde 1 gün 15 saate kadar varabilmektedir. Suriye’nin neresinden gidildiği önemli olmakla beraber bu can güvenliği açısından pek mantıklı gözükmemektedir. Eğer uçakla seyahat edilmek istenirse ki bu en çok tercih edilen ve en mantıklı ulaşım yoludur, yolculuğun mesafesi 2350 kilometreye düşecektir. Ayrıca bu yolculuğun saati de büyük ölçüde kısalarak 3 saat 37 dakika gibi bir süreye dönüşecektir. Otobüs veya uçak ile değil de özel araçla seyahat etmek tercih edilirse dize bir araç 183,15 litre benzin, benzinli bir araç ise 266,4 litre benzin harcayacaktır.

Özbekistan ile Suriye arası ortalama tüketim tutarı ise dizel bir araç kullanılıyorsa 705,13 TRY, benzinli bir araç kullanılıyorsa 1198,8 TRY olarak karşımıza çıkmaktadır. Uçakla seyahat etmeyi tercih edecekler için de tablo pek iç açıcı değildir. Suriye ile Özbekistan ve Özbekistan ile Suriye arasında uçuş yapan herhangi bir uçak seferi de bulunmamaktadır. Suriye’de devam eden iç savaştan dolayı Suriye’nin her şehrindeki havaalanları hizmette olmamakla birlikte etkin olan havaalanlarından da Özbekistan’a direk, tek aktarmalı, iki aktarmalı veya üç aktarmalı herhangi bir uçuş bulunmamaktadır.

Suriye ile Özbekistan arası mesafenin 3330 kilometre olmasından dolayı özel araçlar ulaşım, gezgin ve seyahat tutkunlarının dışında sadece ulaşım için pek tercih edilen bir seçenek olmamıştır. Gezgin ve seyahat tutkunları dahi şuan da dünyanın en sıcak yeri olan Ortadoğu’dan özel araçla gitmeyi istemeyeceği çok açıktır. 3330 kilometre olan Suriye ile Özbekistan arası mesafeyi 1 gün den fazla yaklaşık bir buçuk gün olarak seyahat etmek gerçekten ekonomik açıdan zorlayıcı bir durumdur. Ulaşımı sağlayabilmek için Suriye’den Türkiye’ye İran’a veya İsrail’e otobüs, özel araç veya uçakla geçiş yapılarak, gidilen yerden de Özbekistan’a otobüs, özel araç veya uçakla seyahat gerçekleştirilebilir. Özel araçla gidilmek istenirse Irak, İran ve Türkmenistan şehirleri kat edilerek böylece Özbekistan ülkesine 1 gün 15 saatte ulaşılabilir.

Bir cevap yazın