Rize Uçak Bileti Fiyatları

Dağları gölleri yemyeşil yaylaları tarihi yapıları ile Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize şehri şehire seyahat etmek amaçlı pek çok alterantifler bulundurmakta ve bu doğrultuda uçak biletleri de uygun fiyatları ile bölgeye birçok insanın seyahat etmesine neden olmaktadır. Rize’de havalimanı bulunmasa da bölgeye en yakın havalimanları sayesinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Trabzon havalimanına yapılan yolcuklar sonrası çok hızlı bir şekilde şehire ulaşmak mümkündür. Türk Jet Bora Jet, THY, Onur Air, Pegasus, AnadoluJet Trabzon’a uçuşlar sağlar.

Rize, bölgede bulunan akarsular nedeni ile engebeli bir özellik gösterir. Trabzon, Erzurum, Bayburt, Artvin ile komşudur. Bölgenin doğusunda ise Karadeniz bulunmaktadır. Rize bögesinde yaz ayları özellikle ılıman geçer ancak kış ayları kıyı bölgesinde yağmurlu geçse de iç kesimlerde daha serttir. Bölgedek sıcaklık ortalama 14 derecedir. Rize bölgesinin bitki örtüsü ise kır çiçekleri ile çevrili yaylalar ve çam ağaçları ile karakterize edilir. Yaylalardaki bitki örtüsü genellikle meşe, ıhlamur, ladin, karağaç, açelya, fındık, kayın şeklindedir. Yaylalarda bulunan çiçek türleri bölgede arıcılığın gelişimine neden olmuştur. Anzer Balı, Rize’yi bir düny markası haline getirmiştir. Rize’nin toplam nüfusu 80 bindir. Başlıca akarsuları ise Kalecik, Bodaçavi, Ocak, Merdivenli ve Pazar dereleridir. Fındıklı, İyidere, Derepazarı, Ardeşen, Kalkandere, Hemşin, Çayeli, İkizdere, Güneysu Rize ilçeleri arasında yer alır.

Rize’de gezip görülecek yerlerin başında Zil Kalesi gelmektedir. Yapılış tarihi belli olmayan kalenin yüksekliği yaklaşık 100 m’dir. Ayder yaylası ise bölgenin doğal güzelliği açısından önde gelen yerlerindendir. Çamlıhemşin Ilçesi’nde yer almaktadır. Yayla, 1300 yıllarında kurulmuştur. Bölge kaplıcaları ile meşhurdur. Ovit Yaylası her sene düzenlenen şenlikleri ile bilinmektedir. Yazın seri suları ile yayla serinlemek için ideal yerlerdendir. Rize Müzesi ise bünyesinde 70’den fazla arkeolojik eser barındırmaktadır. Aynı zamanda, müzede 1000’den falza etnografik eserler de bulunmaktadır. Rize Kuyumcular Sokağı ise kuyumcuların satış yaptığı alandır. Turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Fırtına Deresi de bölgenin huzur kaynaklarından biridir. Muhteşem doğası ile göz kamaştırmaktadır. Arapdüzü Mesire Alanı, Sal Yaylası, Pokut Yaylası da Rize’nin gezip görülecek yerlerindendir. Hamsikoli, pekmezli kabak, hamsi çığırtması, hamsi çorbası, hamsili pilav, çumur, enişte lokumu, pepeçura, kocakarı gerdanı, korkoto çorbası Rize mutfağını zenginleştirmektedir.

Bir cevap yazın