Muğla Afyon arası ne kadar sürer

Eğer Afyon’da yaşıyorsanız ve güzel bir tatile ihtiyacınız varsa 4 saat 5 dakikada kendinizi Muğla’da bulabilirsiniz, 368 kilometre yol gittikten sonra gideceğiniz şehir size maddi ve manevi açıdan tatmin edecek. Yatağan ve Kavaklıdere ilçeleri hariç tüm ilçelerinin denize kıyısı olan il tam anlamıyla deniz turizmine elverişlidir. İklim yapısı da Akdeniz iklim tipine daha yakın olan Muğla’ya nazaran Afyon’un iklim yapısı karasal iklime daha yakındır. Afyon’dan kaymağı ve sucuğu alıp Muğla’ya gidip güzel bir tatil yapabilir veya Muğla’dan sıkılıp biraz farklı antik kentler gezmek ve merkezinde sucuk yemek için Afyon’a gidebilirsiniz.

Muğla, kıyı ili olmasından dolayı deniz turizminin çok canlı olmasından yanısıra gezilecek yerler sahillerle sınırlı değildir. Camiler, hanlar, antik kentler ve cidden gezilip görülmesi gereken bir yer olan kaya mezarları her yıl 3 milyon küsur turist çekmektedir. Ayrıca Muğla’da büyük lüks otellerden, beachclublardan, yoğun gece hayatından ve fahiş fiyatlı restoranlarından sıkılanlar için daha sakin, uygun fiyatlı ve huzurlu plajlar ve sahiller mevcuttur. Hatta Lassos tam aradığınız gibi bir koy. Bölgenin doğal plajının olmasının yanı sıra oraya özgü zeytinlerden sıkılan aşırı lezzetli zeytinyağları, zengin bir tarihi ve akıllara durgunluk verecek mitolojik hikâyelerioldukça ilginizi çekecektir.

Afyon ise Türkiye’de mermer ve lokumlarıyla tanınır. Turizmi kaplıcalarıyla sağlar ve on beşin üstünde antik kenti vardır. Mevlevilerin ve Selçukluların mezarlarının şehirde bulunması Türk turistlerin ilgisini çekebilir. Gidip görmek isteyenler için Türkiye’nin en büyük askeri havaalanı da bu şehirdedir. Eğer Afyon’a yolunuz düşerse maden suyu içmeniz sağlığınız açısından iyi olabilir ve kaymaklı ekmek tatlısını kesinlikle tatmalısınız. Ayrıca ilin ağzıaçık böreği, patatesli ve mercimekli bükmesi de en az sucuğu ve lokumu kadar meşhurdur. Kapadokya’ya gidemeyenler için Afyon’da da peri bacaları bulunur ve buradaki peri bacalarının da gidilip görülesi bir yerdir.

Bir cevap yazın