Libya Somali Arası Uçuşlar

Libya Somali arası direkt uçuşlar ile bilet bulmak her iki ülkenin de genel itibariyle gelişmemiş olması ve iki ülke arasında karşılıklı yolculuk taleplerinin düşük olması nedeniyle oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle dünya havayolu ulaşımının merkezi sayılabilecek nitelikte olan kentler arasında yer alan Paris, İstanbul, Amsterdam gibi rotalar üzerinden aktarmalı uçuşlar ile iki ülke arasında seyahat yapılabilir. Libya’nın Trablus kentinden İstanbul’a LibyanAirlines şirketi aracılığıyla yaklaşık 3 saat 30 dakika sürebilecek bir uçuş yapılabilir. Bu ulaşımın bedeli 1400 lira seviyelerinde olmaktadır. Ayrıca Libya’nın diğer kentlerinden de direkt uçuşlar ile İstanbul’a ulaşmak mümkündür. Örneğin Bingazi kalkışlı AfriqiyahAirways şirketi saat 10.10 seferi Kufrah ve Trablus üzerinden aktarmalı olarak saat 02.30’da İstanbul’a varmaktadır. Aynı şirketin 16.45 seferi de Trablus aktarmalı olarak 02.30’da İstanbul’a ulaşmakta ve bilet fiyatları da 1100 ile 1300 lira arasında değişmektedir.

Bingazi İstanbul arasında Türk Havayolları, LibyanAirlines, EgyptAir gibi havayolu şirketleri de yaptıkları anlaşmalara bağlı olarak ortak seferler düzenlemektedir. Örneğin LibyanAirlines ve Türk Havayolları ortak seferi Bingazi’den 09.00’da kalkış yapmakta ve Tunus üzerinden saat 15.55’te İstanbul’da olmaktadır. Bir diğer ortak uçuş LibyanAilrines ile EgyptAir ortaklığında gerçekleşmekte olup 09.00 kalkışlı uçak Tunus ve Kahire rotalarını kullanarak 00.45’te seyahatini tamamlamaktadır. Bu seyahatte yer almak için gereken ücret ise 2200 lira civarındadır. Trablus ve Bingazi dışında Mitiga ve Misurata kentlerinden de İstanbul’a uçak bileti bulmak mümkündür. İstanbul dışında Konya, Bodrum ve Ankara Esenboğa Havalimanları üzerinden de Somali’ye ulaşılabilmektedir. AirArabia İstanbul kalkışlı 00.35 seferiSharjah aktarmalı olarak 06.35 civarında Somali Hargesia kentine ulaşmaktadır ve bilet fiyatı 1400 liradır.

Fly Dubai firması 01.40 seferi ise Dubai üzerinden Somaliye 1700 liralık biletiyle ulaşmakta ve sefer varış saati 07.15 olmaktadır. Konya kalkışlı Atlas Global ve Fly Dubai şirketlerinin düzenlediği 07.50 seferi ise İstanbul Sabiha Gökçen ve Dubai havalimanları aracılığıyla ertesi gün saat 07.15 dolaylarında Somali’de olmakta ve bu rotanın fiyatı ise 2200 lira civarındadır. Yine Konya kalkışlı Türk Havayoları ve Emirates şirketlerinin birlikte düzenlediği 20.55 seferi ise aynı rota üzerinden saat 07.15 gibi tamamlanmaktadır. Bodrum Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanlarından da Atlas Global, EgyptAir, Türk Havayolları ve Fly Dubai şirketleri çoğunlukla İstanbul ve Dubai rotalarını takip ederek seferlerini gerçekleştirmektedir. Burada bahsedilen rotalar dışında farklı havayolu şirketleri aracılığıyla, farklı havalimanları üzerinden de Libya Somali arasında daha cazip fiyatlarda ve daha kısa süreli zaman diliminde gerçekleşen uçuşlar için detaylı araştırma ile bilet bulmak mümkündür

Bir cevap yazın