Kütahya Manisa arası kaç kilometre

Kütahya ve Manisa arası karayolu mesafesi 314 kilometre olup bu mesafe otobüsle yaklaşık 11 saat sürerken, arabayla ortalama 3 saat 56 dakika sürmektedir. Hava mesafesi ise 239 kilometre olurken bir aktarmalı gerçekleşen uçuş yaklaşık 3 saat 55 dakika olmaktadır. Otobüs seferleri genellikle günde 2 kez olup gece 02:00 ve 03:00 saatlerinde düzenlenmektedir. Bilet fiyatı 45,00 TL olan otobüs yolculuğu genellikle Antalya’dan Kütahya’ya gelen otobüsle Manisa’ya aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Bu sebeple, gecikemeler yaşanabildiği için yolculuk süresi 11 saati bulabilmektedir. Kütahya’dan Manisa’ya yapıla otobüs seferleri genel olarak molasız olarak gerçekleşmektedir.

Kütahya – Manisa arası uçak seferi yapmak isteyen yolcular, 1 saatlik yolculukla Manisa’dan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşarak İzmir hareketli Kütahya uçuşu yapabilmektedir. Genellikle günde 1 kez düzenlenen uçak seferi saat 08:15 civarında yapılmaktadır. Bir aktarmalı gerçekleşen uçuş, 4 saati bulurken bilet fiyatları ise 176,00 TL’den başlamaktadır. Manisa’dan 60 kilometre uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’a varış süresini de hesaba katacak olursak yolculuk ortalama 5 saatte tamamlanmış olacaktır. Kütahya – Manisa arası arabayla yolculuk yapmak isteyenler yaklaşık 4 saat süren bir yol gitmektedir. Bu yolculuk dizel bir araçta ortalama 17,24 litre, benzinli bir araçta 25,12 litre yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Bu da dizel bir araç için 66,49 TL, benzinli bir araç için ise 113,04 TL tüketim maliyeti demektir.

Sonuç olarak, ortaya çıkan verilere baktığımızda ekonomik olarak en uygun yolculuğun otobüs seferi olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte, bu iki şehir arasındaki mesafe 314 kilometre olmasına rağmen yolculuk süresi otobüsle çok uzun olmaktadır. Uçakla yapılan yolculuk süresiyle, arabayla yapılan yolculuğun süresi neredeyse aynı zamana denk gelmektedir. Fakat ekonomik açıdan bakacak olursak, arabayla yapılan yolculuğun daha kârlı olduğunu söylemek mümkündür. Kütahya ve Manisa arası uçuşlarda yolculuk süresinde, uçak yolculuğu yapan yolcuların Manisa’dan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşması gerektiği için bir saatlik artış meydana gelmektedir. Arabayla yapılan yolculuk maksimum 4 saat sürerken tüketim maliyeti de uçak bileti fiyatlarına nazaran daha ekonomik olmaktadır.

Bir cevap yazın