Kosova Karadağ otobüs ile kaç saat

Kosova Karadağ arası yaklaşık olarak 235 kilometre olup, neredeyse Türkiye’deki iki şehir arasındaki mesafe kadardır, bu nedenle de çok kısa sürede Kosova’dan Karadağ’a ulaşabilmeniz mümkündür ayrıca her iki ülkeye de vizesiz seyahat edebiliyor olmamız otobüs yolculuğunda hiçbir sorun yaşamadan geçiş yapabilmemize imkan vermektedir. Kosova-Karadağ arası özel aracınızla yaklaşık olarak 4 saat 20 dakika sürerken, muhtemelen otobüs ile yolculuk yapacaklardan olacağınız için anılan yolculuk neredeyse 5 saat sürmektedir. Bu denli kısa bir mesafenin bu denli uzun bir zamanda kat edilmesinin temel sebebi elbette ki iki ülke arasında otoyol olması gibi bir opsiyonun olmaması, şehir içlerinden sıklıkla geçilmek zorunda kalınmasıdır.

Karadağ ve Kosova’nın her ikisi de birer Balkan ülkesi olup, Karadağ; kuzeyinde Hırvatistan ve Bosna Hersek, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Kosova ve güneyinde Arnavutluk ile komşuyken Kosova ise; Avrupa’nın güneydoğusunda ve Balkanların merkezinde yer almakta, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ ile sınıra sahiptir. Ülkemizden yapılan özellikle vizesiz Balkan seyahatlerinde tercih edilen güzergahta Kosova ve Karadağ’a uğramadan seyahat rotası çizilmemekte, genellikle öncelikle Kosova gezilerek oradan Karadağ’a otobüs ile geçilmektedir. Birbirine bu denli yakın iki ülke arasında hemen hemen günün her saati otobüs seferlerinin düzenlenmesi gerekirken tam aksine bu seferler ender olarak düzenlendiğinden seyahat planınızı yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmanız lehinize olacaktır.

Aslında Kosova ile Karadağ arasında iki adet sınır bulunmakta, ancak bunlardan sadece biri kullanılmaktadır. Kosova Karadağ arasında bulunan CakorPass sınırı uzun bir yol olarak gözüken büyük bir sınır olmasına karşın kullanılmamaktadır, bu sınır üzerinde asfalt yol dahi bulunmamaktadır. CakorPass sınırı yerine Pec’den yaklaşık 50 kilometre kuzeyde bulunan ve Karadağ tarafında Rozaje’ye bağlanılan sınır kapısı kullanıma açıktır ve asfalt bir yol olduğu için tercih edilmektedir ancak diğer sınırdan daha uzakta yer almaktadır. Bu nedenle bu kadar yakın iki ülke arası mesafenin otobüs ile yaklaşık 5 saat sürmesinin sebeplerinden biri de yolların asfalt dahi olmaması sebebiyle daha uzaktaki sınırdan geçilerek Karadağ’a geçiş yapılması gösterilebilir.

Bir cevap yazın