Kırıkkale Sivas Arası Kaç Kilometre

Kırıkkale kent merkezi ile Sivas Arası mesafe kaç kilometre noktasında toplam uzaklığın 360 kilometre civarında olduğu ve otomobil ile yapılacak bir yolculuğun 4 saat civarında sürdüğü görülmektedir. Kırıkkale Sivas Arası yakıt harcamalarına bakıldığı zaman ise dizel araçta ortalama olarak 20 litre yeterli iken benzinli araç için bu miktar 30 litre seviyelerine çıkabilmektedir. Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Kırıkkale şehrinin komşuları arasında Yozgat, Ankara ve Çankırı gibi yöreler bulunmaktadır. Şehrin her iki yakasından geçiş yapan Kızılırmak nehri bölgeye doğal bir güzellik katmaktadır. Yörede görülmeye değer noktalar arasında Makine Kimya Kurumu bünyesinde kurulan bir yapı olan Silah San. Müzesi, Roma döneminden kalan Kozlu Antik Kenti ve Demir Cağı dönemine ait Ceritkale Kaya Mezarları bulunmaktadır.

Kırıkkale bölgesinde konaklamak isteyen misafirler için Hasandede kasabası civarında doğa ile baş başa kalma imkanı sunan yerler bulunduğu gibi şehrin farklı yerlerinde hizmet veren tesisler de mevcuttur. Bölgedeki popüler konaklama tesisleri arasında Grand Doğan Otel, Enar Hotel ve Hotel 71 yer almaktadır. Bölge yemek kültüründe hem et hem sebze yemekleri oldukça önemli olup tadılmaya değer yiyecekler arasında külleme ve kavurma gibi etli yemekler ile un tarhanası, gözleme ve kömbe yer almaktadır. Yörede ağustos ayında kültür ve sanat günleri, eylül ayında üzüm ve kavun festivali gibi organizasyonlar düzenlenmektedir. Kırıkkale’den alınabilecek hediyelik eşya seçenekleri arasında ise halı ve kilim türleri yer almaktadır.

Mezopotamya bölgesinde yer alan kervanların aktif olarak kullandığı bir noktada bulunan Sivas kenti, oldukça büyük bir yöre olup toplam nüfusu 620 bin civarındadır. Bölgeye ulaşımda karayolu seçeneği haricinde Ankara bağlantılı demiryolları ve Nuri Demirağ Havalimanının da bulunması kentin gelişimi adına pozitif katkı yapmaktadır. Şehirde görülebilecek noktalar arasında Mengücekliler döneminde inşa edilen ve bir dönem Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Divriği Ulu Cami, Selçuklular döneminden kalan Buruciye Medresesi bulunmaktadır. Sivas’ta konaklayabilmek için 3 ve 4 yıldızlı otellerin yanı sıra pansiyon seçenekleri de mevcuttur. Bulgar ve Arnavut kültürünün etkilerinin hissedildiği Sivas mutfağında öne çıkan lezzetler arasında Bulgur Dövme, Kadayıf ve Madımak yer almaktadır.

Bir cevap yazın