Kilis Afyon arası ne kadar sürer

Kilis ve Afyon arası 843 kilometre olup bu mesafe otobüs ile 11 12 saat sürerken, arabayla ortalama 9 saat 15 dakika, uçakla ise yaklaşık 6 ila 8 saat sürmektedir. Otobüs seferleri genellikle günde 2 kez düzenlenirken uçak seferleri her gün bulunmamakla birlikte, bazı günlerde 1 sefer bulabilmek mümkün olabilmektedir. Otobüsle yapılan yolculuk molalı gerçekleşmektedir. Otobüs bileti fiyatları 90,00 – 95,00 TL arasındadır ve seferler genellikle 15:00 ile 16:30 saatlerinde yapılmaktadır. Yaklaşık 12 saat süren yolculuğun otobüs seferi saatleri geceyi kapsayacak biçimde düzenlenmektedir.

Bu iki şehir arasında uçak yolculuğu yapmak isteyenler, Kilis’e 1 saat uzaklıkta olan Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’ndan, Afyon’a 44 dakikalık bir mesafede olan Kütahya Zafer Havalimanı’na uçuş yapabilmektedir. Bu uçuşlar 1 aktarmalı olarak gerçekleşirken varış süresi 5 ila 8 saati bulabilmektedir. Uçak seferi genellikle 20:00 saatinde yapılmaktadır. Kilis’ten Gaziantep’e, Kütahya’dan Afyon’a varış süresini bu hesaba katacak olursak, uçak yolculuğu yaklaşık olarak 7 ila 10 saati bulmaktadır. Uçak bileti fiyatı ise genel olarak 362,00 TL – 453,00 TL civarındadır. Bu iki şehir arasında nadiren sefer düzenlendiği için, istenilen tarihte veya saatte bilet bulabilmek her zaman mümkün olamamaktadır. Kilis – Afyon arası yolculuğu özel aracıyla yapmak isteyenler ise, dinlenme molası verdikleri takdirde yolculuk ortalama 10 saate yaklaşabilmektedir.

Arabayla yapılan yolculukta dizel bir araç ortalama 46,64 litre, benzinli bir araç ise 67,84 litre yakıt tüketimi yapmaktadır. Yani ortalama tüketim maliyeti dizel bir araç için 179,56 TL olurken benzinli bir araç için 305,28 TL’yi bulmaktadır. Sonuç olarak; bu verilere baktığımızda otobüs yolculuğunun en kârlı seçim olacağını söyleyebiliriz. Her ne kadar varış süresi açısından uçak yolculuğu diğerlerine nazaran uygun olsa da aktarmalı uçuşlarda gecikme payını düşünecek olursak neredeyse otobüs yolculuğuyla aynı süreye denk gelmektedir. Maddi olarak da arabayla yapılan yolculuktaki masrafla, uçak bileti fiyatlarının birbirine yakın olduğunu görmekteyiz. Bu sebeple, ekonomik olarak en uygun seçim olan otobüs yolculuğu daha tercih edilebilir bir durum almaktadır.

Bir cevap yazın