Kazakistan Çin Arası Kaç Kilometre

Bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan ile bir Uzakdoğu ülkesi olan Çin arasındaki mesafe araba veya uçak gibi çeşitli yollarla aşılabilmekle beraber iki ülke arasında seyahat edecek yolcuları bu iki ülke arası mesafenin ne kadar olduğun merak etmektedir. Sonuç olarak iki ülkede Asya kıtasında bulunmaktadır ve birbirlerine uzak değildir bu bakımdan arasındaki uzaklık kaç kilometre olursa olsun uçakla sadece 1 saat 40 dakika gibi bir sürede aşılabilmektedir. Kuş uçuşu olarak incelendiğinde, yani bir uçağın alacağı mesafe, yaklaşık olarak 3325 km olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir deyişle 2066 mil. Bu iki ülke arası yapılacak olan uçuşlar her gün karşılıklı olarak düzenlenmektedir.

Az önce ifade ettiğimiz uçakla uçuşlarda 1 saat 40 dakika gibi süren süre Almatı ve Urumçi şehirleri arasında yapılmaktaydı. İki ülkenin başkentleri arasındaki uçuş süresine baktığımız zaman aktarmasız uçuşlarda ortalama olarak 5 saat gibi bir süre karşımıza çıkmaktadır. İki başkent arası uzaklık incelendiğinde bu uzaklık 5409 km olarak karşımıza çıkmaktadır. İki ülke arası uçuş olarak değilde özel araba ile seyahat edilmek isteniyorsa ortalama olarak 2 gün gibi bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir. Araç kullanımı esnasında arabanız dizel ise ortalama 220,3 Lt, benzinli ize 330 Lt benzin tüketimi yapabilirsiniz. Ancak özel araçla hem gezerek hem görerek keyfini çıkara çıkara günler süren bir yolculuk da yapabilirsiniz.

Bir şekilde Çin ülkesine ulaştınız. İşleriniz var bir yandan onları halledeceksiniz ve bunun yanında bu ülkeyi gezip görmek, kültürünü tanımak ve yemeklerinden tatmak isteyebilirsiniz. Eğer zamanınız kalırsa bu ülkemizle kıyasla oldukça farklı olan bu kültürü tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Çin denilince akla ilk gelen yer tabii ki de Çin Seddi’dir. Yaklaşık 21 km. uzunluğa sahip olan bu set, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Bunun yanında Toprak Askerler diye adlandırılan çok eski yıllara ait bir heykel ordusu bulunmaktadır. Bu sanat harikalarını görmek sizin ufkunuzu açacaktır. Bunun yanında dünyaca meşhur Çin yemeği olan Sushi’yi tatmadan Çin’den ayrılmak olmaz. Mutlaka tatmalısınız.

Bir cevap yazın