Kayseri Niğde Arası Kaç Saat

Kayseri ile Niğde kentleri arası mesafe kaç saat diye bakıldığında yaklaşık olarak 130 kilometre fark bulunduğu ve araba ile yapılacak yolculuğun yaklaşık 2 saat civarında tamamlanacağı görülmektedir. Dizel yakıt kullanan bir araç bu mesafe için yaklaşık olarak 8 litre harcama yaparken benzinli araç için bu rakam 11 litre seviyesine kadar çıkabilmektedir. Erciyes Dağına çok yakın bir noktada bulunan ve Iç Anadolu bölgesinin gelişmiş kentleri arasında yer alan Kayseri bölgesinde yaklaşık olarak 1 milyon 400 bin kişi yaşamakta olup şehir 16 ilçeye sahiptir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri içerisinde bulunan kentte çok sayıda medrese, han ve müze gibi tarihi yapılar yer almaktadır. Kentte ziyaret edilebilecek turistik noktalar arasında Roma İmparatorluğu döneminden kalma Kayseri Kalesi, Selçuklular döneminde inşa edilen Döner Kümbet ve Osmanlı mimarisinden esintilerin görülebildiği Kurşunlu Cami bulunmaktadır.

Kültür, doğa ve kış turizmi ile ön plana çıkan Kayseri kenti yılın her mevsimi için ziyaret edilmeye uygun bir niteliğe sahiptir. Bölgede rafting ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerin yapılabildiği yerler de mevcuttur. Bölgeye karayolu ulaşımı haricinde Doğu Ekspresi ve Erzurum Ekspresi gibi tren seferleri ile de ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Konaklama sektöründe hizmet veren çok sayıda tesis merkez bölgesinde bulunmasına karşın Erciyes Dağına yakın bir noktada kurulan ve kış turizmi için bölgeye gelen misafirleri ağırlayan modern konaklama merkezleri de mevcuttur. Bölge yemek kültürüne bakıldığında ise hemen herkes tarafından bilinen Mantı, pastırma ve sucuk gibi lezzetler ön plana çıkmaktadır ve mutlaka tadına bakılmalıdır. Bölgeden alışveriş yapmak isteyen konuklar için Talas Organik Pazarı civarında satış yapan yerler bulunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde Nahita ve Nakita ismi ile anılan Niğde kentinde Hititler, Romalılar ve Osmanlılar gibi uygarlıklar hakimiyet sürmüştür. Zengin tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra termal kaynakları ve doğal olanakları ile dikkat çeken kentte tarım ve hayvancılık sektörleri önemli geçim kaynakları arasındadır. Tarım alanında patates ve elma gibi ürünler yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Geleneksel olarak dokunan halılar ve bu ürünlerin seri bir şekilde üretiminin yapıldığı fabrikalar da bölge halkı için istihdam fırsatı oluşmasını sağlamaktadır. Bölgede gezilecek yerler arasında 1223 yılında inşa edilen Aladdin Cami ve Hacı Mahmut tarafından yaptırılan Eskiciler Mescidi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın