Kahramanmaraş Uçak Bileti ve Gezilecek Yerler

Akdeniz ile Güneydoğu arasında yer alan Kahramanmaraş gezilecek yerler olarak oldukça fazla tarihi ve tabi güzelliklere sahip iken bu şehre gelebilmek için uygun uçak bileti bulunarak havayolunun kullanılması yoğun bir şekilde tercih edilektedir. Maraş ilimiz Mezopotamya ile Anadoluyu birbirine bağlayan ortak şehir olarak biliniyor ve tarihte yapılan Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği üstün savaş ve savunma başarısının ödülü olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kararına göre yapılan düzenlemelerde 1973 yılında Maraş adına Kahraman unvanı da eklenerek Kahramanmaraş adıyla tarihte artık ebediyen yerini alıyor. Ülkemizin Doğu Anadolu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolunun birleşim noktaları olan bir konumda yer alırken Türkiyenin en büyük on birinci şehri olarak da şehirleşme olarak sırasını alıyor ve doğal zenginlik olarak da Anadoluda en gözde şehirlerden biri haline geliyor.

Maraş ilimiz bölge olarak Akdeniz bölgesinin sınırlarında yer almaktadır. 1.112.634 nüfusu ile Türkiye’de 18. kalabalık iller sırasına girmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği teslimiyet direnişine karşılık istiklal madalyası almaya hak kazanmış ve kahraman unvanını TBMM tarafından bu istiklal madalyasının yanında almıştır. 6360 sayılı kanunun 2012 yılında çıkması sonucu Büyükşehir olmuştur. Dövme dondurma diye bilinen dondurmasıyla meşhur olan bu ilimiz dondurması konusunda şanını tüm dünya kitlelerine duyurmuş ve ülkede birçok yerde Maraş merkezli şube açmıştır. Yurt dışı ülkelerine de distribütörlük açarak Amerika, Avustralya ve Dubai olmak üzere daha birçok ülkelerde dağıtıcı firmalar bulunmaktadır. 11 ilçesi olan Kahramanmaraş ilimiz Türkiye’nin %14 civarında elektrik enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Kahramanmaraş ilimiz üç faklı bölgenin birleştiği noktada olduğu için Ahir Dağ’ı eteklerinin de verdiği büyük etkiyle engebeli bir arazi ve şehir merkezine sahiptir.

Akdenizin doğusunda yer alan Kahramanmaraş, turizm açısından zengin bölgelere sahip bir özellik barındırmaktadır. Kapıçam tabiat parkı, Başkonuş ve yavşan yaylası, Körçoban tabiatı koruma alanı, mağaralar, barajlar, akarsular, göller, dağlar, Germanicia mozaikleri, Eshab-ı Keyf Külliyesi, kaleleri, tarihi camileri, çarşıları, geleneksel el sanatları, yöresel mutfağının yanı sıra tarhana, dondurma, pul biber gibi bölgeyi zenginleştiren bu unsurlar turistik alanlarda önemli gelişmelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Kültürel olarak Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi de gezilecek turizm alanlarından biridir. Tarihi yapılara yönelik alanlarda Elbistan Ulu Cami, Hatuniye Cami, Kahramanmaraş Taş Medrese, Hurman Kalesi ve Ceyhan Köprüsü gibi yapıtlar kesinlikle gezilmelidir. Direkli Mağara, Bulut Deliği Mağarası, Döngel Mağarası, Gümüşkaya Mağarası, Savruk Mağarası ve Eshab-ı Keyf Mağarası da Maraş ilimizin önemli gezi mekânlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Ekinözü İçmeleri ve Büyük Kızılcık İçmesi de Maraş ilinin kaplıca kaynaklarıdır.

Bir cevap yazın