Kahramanmaraş Ankara Arası Kaç Saat?

Bölgesinde bulunan Kahramanmaraş ilindenTürkiye’nin başkenti olan Ankara yolculuğu iki şehir arası mesafenin kaç saat olduğu kullanılan ulaşım aracına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Kahramanmaraş Ankara arası kaç saat sürer sorusunun yanıtı ise karayolu ve havayolu firmalarının seferlerine bağlı olmaktadır.  İki şehir arası ortalama yolculuk süresi karayolu üzerinden 8 saat sürerken, Kahramanmaraş Havalimanı kalkışlı uçak seferi Ankara Esenboğa Havalimanına varış süresi yaklaşık 1 saat 10 dakika olmaktadır. Bu iki şehir arası kaç saat sürer konusunda bilgisi olan kişi yolculuk hazırlığını bu süreye göre yapacaktır.

Kahramanmaraş Ankara iline 603 km uzaklıkta olan bir il olup Türkiye’nin en kalabalık illeri arasında yer almaktadır. Kahramanmaraş merkezinde bulunan Kapalı Çarşı şehrin ilgi odağı olup çok sayıda gezilmesi gereken yer mevcuttur. Ulu camii, Abdülhamid Han Camii, Tarihi Ceyhan Köprüsü, Kahramanmaraş Kalesi, Kapıçam Tabiat Parkı, Yedikuyular Kayak Merkezi, Gümüşkaya Mağarası, Fırnız Yaylası, Kahramanmaraş Taş Medrese bunlardan bir kaçıdır. Bahar ve kış sezonlarında ise şehrin kaplıca ve Büyük Kızılcık İçmesi, Ekinözü içmeleri görülebilir.  Şehrin geçim kaynağı üzerinde tekstil ve iplik sanayinin etkileri oldukça fazladır. Çeşitli ülkelere satış yapılan Maraş dondurması lezzetiyle şehre ün kazandırmıştır. Maraş mutfağı farklı lezzetleri içermektedir. Şehrin lezzetiyle ünlü meşhur yemekleri arasında Kahramanmaraş paçası, suluyağlı köfte, tirşik torbası, eli böğründe, et böreği, leğen çorbası, tarhana çorbası, ekşili çorba, tas pilavı, dövme aşı, borani, tas pilavı, çullama, pestil sucuğu, bulamaç, baklava, dondurma, fındık ezmesi, rayanda, bastık ve ravanda bulunmaktadır.

Ankara geçmişinde tarım ve hayvancılık ekonomide büyük bir öneme sahipken günümüzde ekonomisi ticaret ve sanayi ağırlıklıdır. Büyük bir ovanın üzerine kurulmuş olan Ankara’da karasal iklimin etkileri görülmektedir. Bu nedenle kış ayları soğuk ve karlı geçerken yaz aylarında sıcaklıklar büyük oranda artarak kurak geçmektedir. Şehir tarihi mekanları ile birçok doğal güzelliğe sahiptir. Ankara Kalesi, Akköprü, Ankara Kale İçi Evleri, Ulus Cumhuriyet Anıtı, Zağfiran Hanı, Eski Hamam, Güvenlik Anıtı, Ahi Elvan Camii, Beypazarı Evleri, Suluhan, Zafer Anıtı, Kocatepe Camii ve Mimar Sinan Anıtı şehrin görülmeye değer yapılarıdır. Ankara’nın meşhur yiyecekleri ise Tiritli Köfte, Papara, Şirden dolması, Mıhlama, Carcıran ve Mucirim Köftesi’dir.

Bir cevap yazın