İzmir Konya Otobüsle Kaç Dakika

İzmir ile Konya arasında yapılacak olan seyahat için ulaşım aracı olarak otobüsü tercih edenlerin en çok merak ettikleri konuların başında yolculuğun kaç saat ve kaç dakika süreceği sorusu gelmektedir. Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan Egenin incisi İzmir’den Ülkemizin tahıl ambarı olan Konya’ya iki ilin mobilizasyonu oldukça güçlü olması nedeni ile gidiş gelişler yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Her ne kadar özel taşıtlar ile yolculuk günümüzde yaygınlaşmış olsa da otobüs yolculuğuna olan rağbet hiç azalmamıştır. Daha çok öğrenciler ve askere giden vatandaşlar tarafından rağbet gösterilen otobüs seyahatlerinde çocuklu çiftlere ve yaşlı yolculara da rastlamak mümkündür.

Günümüz ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmiş olan araçlarda 2+1 koltuk yerleşimi, sınırsız ve kablosuz internet erişimi, müzik ve tv kanallarına ulaşımın yanı sıra elektronik cihazların kesintisiz kullanımını sağlamak amacıyla her yolcu için ayrı ayrı yerleştirilmiş olan elektrik prizleri gibi özellikler yeni nesil gençliğin ilgisini çekmekte ve seyahat aracı olarak tercihlerini otobüsten yana kullanmalarına neden olmaktadır. Özellikle üniversitelerin kayıt ve tatil dönemleri ile asker sevkiyatı zamanlarında otogarlarda yoğunluk yaşandığı ve yolculuk yapmak için bilet bulmanın zorlaştığı görülür. Ramazan ve Kurban Bayramı haftalarında da aynı yoğunluğun yaşandığı söylenebilir. Her iki il merkezi arası karayolu mesafesi 557 km olarak ölçülmektedir.

Otobüs yolculuğunda her iki şehir arası ulaşım süresi 7 saat ile 8 saat 45 dakika arasında değişiklik gösterir. Kuş uçuşu 473 km olan mesafeye uçak yolculuğu ile yaklaşık 1 saat 10 dakikada ulaşılabilirken İzmir ve Konya arasında her gün direk uçuşun yapılmayışı, gerçekleştirilen uçak seferlerinin daha çok İstanbul Atatürk ya da Sabiha Gökçen Havalimanlarında aktarma yapılarak gerçekleştirilmesi yolculuk süresinin hemen hemen otobüsler ile aynı sürede tamamlamalarına neden olduğundan dolayı yolcuların otobüsü tercih etmelerine sebep olmaktadır. İzmir’den Konya’ya Aydın ve Denizli istikametinden giden karayolundan da ulaşım sağlansa da otobüs firmaları genelde bu yolu tercih etmezler. Daha çok Salihli, Kula, Uşak ve Afyon istikametinden ulaşımın sağlandığı karayolu tercih edilir.

Bir cevap yazın