İsrail Ürdün arası kaç kilometre

İki komşu olan İsrail ve Ürdün bu kadar yakın olmalarına rağmen, aralarında deniz seviyesinden 400 mt. altta olan Ölü deniz ( Lut Gölü ) ve çöl olması sebebiyle karayolu mesafesi 416 km olup araçla 5 saat sürmekte , kuş uçuşu ile mesafesi 142 km’dir. İsrail ile Ürdün arasındaki geçiş Akabe körfezindeki Eliat sınır kapısından sağlanmakta, çölden geçiş yapılması ve Ölü denize izinsiz girilmesi yasaktır. İsrail’den Ürdün’e 5 saatlik 416 km’lik kara yolu ile geçilebildiği gibi havayolu ile de geçiş yapılmaktadır. Sınır kapılarından gideceğiniz yere otobüs ya da taksi ile gidebilirsiniz ancak her iki ülkeden de geçiş yapmadan önce vize almanız gerekmektedir.

İsrail ile Ürdün diğer ülke komşularına göre en uzun sınır komşusu olmalarına rağmen aralarında ki geçiş sınır kapısı Akabe körfezindeki Eliat sınır kapısıdır. İki ülke arasında havayolu ile geçiş yapmak isteyenler için herhangi bir sınırlama olmamakta ülke içindeki istedikleri havalimanından yolculuk yapabilirler. Başkenti Tel Aviv olan İsrail’den, başkenti Amman olan Ürdün’e havayoluyla yolculuk yapmak, gerek çöl iklimi olması gerekse yolun uzaması sebebiyle kara yolculuğundan çok daha kısa ve rahattır. Uzun bir sınır komşusu olan iki ülke arasının bir kısmının çöl, bir kısmının da Ölü deniz ( Lut Gölü ) olması aralarında ki geçiş sınırını 416 km’lik bir karayolunu katetme zorunluluğu getirmiştir.

Coğrafi olarak Asya’da görünseler de Afrika’ya yakınlıklarından hem aralarında çöl olması hem de sıcak ve kuru çöl iklimini yaşayan Ürdün’den, Filistin’e geçmek istiyorsanız, yine aynı şartları yaşayan İsrail’den geçmek ve vize almak zorundasınız. Kızıl Deniz’de ki Akabe körfezin de kıyısı olan İsrail ve Ürdün’ün karayoluyla birbirine geçiş yapmalarına olanak sağlayan Eliat ili de buradadır. İsrail – Ürdün arası Kara yolcuğunun 416 km olduğuna ve bölgede sıcak çöl iklimi olması sebebiyle 5 saatlik bu yolculuk bir hayli zorlasa da, yol boyunca etrafından gidilen deniz seviyesinden 400 mt aşağıda olan Ölü Deniz ( Lut Gölü) manzarası ve çöl üzerinde ki vahaları görmek ayrı bir zevk vermektedir.

Bir cevap yazın