Hatay Ankara Arası Kaç Kilometre

Ülkemizin en güney noktasında yer alan Hatay ile Ankara arası uzaklık havadan ve karadan farklı olduğundan dolayı bazı kişiler söz konusu uzaklıklar için kaç kilometre sorusunu sormakta olup böylelikle bilgi almak istemektedir. Bilindiği gibi Ankara ile Hatay arasında hem uçak hem de otobüs seferleri yapılmakta ve bu araçların gittikleri yolların uzunluğu birbirinden tamamen farklıdır. Bunun temel nedeni ise hava yolunun kullanılması durumunda cetvelle çizilmiş gibi bir rota hesaplanmakta ve bundan dolayı da kara yoluna göre çok daha az olmaktadır. Fakat kara yolu ile yapılacak seyahatlerde coğrafi durumlara bağlı olarak yapılan yollar kullanılmakta ve söz konusu durum yolun daha uzun olmasına neden olmaktadır.

Hatay’dan Ankara’ya gitmek isteyen kişilerin otobüsleri tercih etmesi durumunda yaklaşık 660 km yol gitmeleri gerekmekte ve bu da yaklaşık 8 saat sürmektedir. Araçların hızına ve verdikleri molalara bağlı olarak belirtilen süre artabileceği gibi azala da bilmektedir. Uçaklarla yapılan seyahatler de ise yaklaşık 500 km gidilmekte ve bu yol da 1 saatten biraz daha az sürmektedir. İki kent arasında yapılan uçak seferlerinin bir kısmı aktarmasız olup bunlarda Anadolujet tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla da insanlar çok kısa sürede yolculuklarını tamamlamaktadır. Bunun dışında aktarmalı olarak yapılan çok sayıda sefer bulunmakta ve bunlar farklı hava yolu şirketleri tarafından yapılmaktadır. Fakat aktarma merkezindeki beklemeler yolculuğun daha da uzamasına neden olduğu için insanlar tarafından fazla tercih edilmemektedir.

Hatay yapısından dolayı farklı bir kent olup burada farklı etnik kimlikteki insanlar yaşamaktadır. Şehrin nüfusu 1,5 milyon barajını aşmış durumdadır ve hızla artmaktadır. Bölgesel gelişmeler ve dışarıdan gelen insanların sayısının da fazla olması şehri nüfusunu 2 milyon seviyelerine getirmiştir. Bunların dışında şehir içerisinde yer alan önemli güzellikler insanların buraya tatile gelmesine neden olmakta ve bu da kentteki insan sayısını daha da artırmaktadır. Şehir içerisinde çok sayıda kilise ve cami bulunmakta olup bunların önemli bir kısmı geçmiş tarihlerde inşa edilmiştir. Söz konusu yapılar insanların yoğun ilgisini çekmektedir.

Bir cevap yazın