Bartın Giresun Arası Ne Kadar

Karadeniz Bölgesinin önemli şehirleri arasında yer alan Bartın ile Giresun arası ortalama 719 km olarak hesap edilmekle birlikte otobüsle bu yolculuk yaklaşık 9 saat 20 dakikada gidilebilirken özel araçla bu yolun gidiş – dönüş süresi 7 saate düşmektedir. Esasında bu iki şehir arasındaki mesafenin ne kadar olduğuna dair bir sorunun yanıtı tercih edilen vasıtaya göre değişiklik göstermektedir. Uçak yolculuğunda bu mesafe 514 km’ye düşerken yolculuk süresi 1 saat 10 dakika olarak ölçülmektedir. Otobüs bileti alırken; Bartın – Giresun arası hizmet veren firmalar, sefer süresi, otobüs seferleri, sefer saatleri, güzergah üzerinde bulunan dinlenme tesislerini araştırmak için internet sayfalarından veya bilet satış noktalarından yardım alınabilir. Bilet temini yine bilet satış ofislerinden ve internet sitelerinden yapılabilmektedir. Bartın ile Giresun arasının mesafenin gelişen teknolojiyle birlikte çok daha kısa süreli olarak kat edilebildiği de bilinmektedir.

Batı Karadeniz’de bulunan Bartın Karadeniz’in muhteşem güzelliğini taşıyan bir şehirdir. Bu şehre ilk yerleşmelerin milattan öncesine dayandığı düşünülmektedir. Üzerinde birçok milletlere ev sahipliği yapan şehirde hala tarihin kalıntıları bulunmaktadır. Bartın’a ulaşım genellikle karayolu ile gerçekleşmektedir. Bartın’ın gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler; Amasra müzesi, Amasra kalesi, Halilbey camii, İbrahim paşa camii, yeraltı çarşısı, Hisarkale mahzeni, Gürcüoluk mağarası, sipahiler mağarası sadece bir kaç tanesidir. Amasra ve Kurucaşile limanlarında yat keyifleri yapılmaktadır. Uzun sahil şeridi yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Yemek kültürü zengin olan Bartın ilinin yaklaşık 100 çeşit yemeği bulunmaktadır.

Karadeniz’in doğusunda bulunan şehir yeşil ve mavinin göz alıcı güzelliği ile Karadeniz’in inci kentlerinden birisidir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile turizme oldukça elverişlidir. Şehrin en dikkat çekici özelliklerinden biriside yarım ada şeklinde olmasıdır. Ülkenin en çok yağış alan bölgesinde bulunmaktadır. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir, tarihi olduğu kadar kültür bakımından da zengin bir şehirdir. Giresun’a ulaşım genellikle kara ve deniz yolu ile yapılmaktadır. Karayolu sahil boyunca devam etmektedir. Denizyolu ise kent merkezinde bulunan Giresun limanından yapılmaktadır. Giresun’da; Giresun adası, geleneksel Giresun evleri, kilise ve türbeler, doğal plajlar ve yaylalar gezip görülmeye değecek yerlerdir. Giresun’da yemek denince akla ilk gelen karalahana ve hamsidir. Karalahana ve hamsi kullanılarak yemek çeşidi oldukça arttırılmıştır.

Bir cevap yazın