Artvin Amasya arası kaç saat sürer

Ülkemizin Karadeniz bölgesinin iki güzide şehri Artvin ile Amasya arası yaklaşık olarak kara yoluyla 749 kilometre olup 9 saat 3 dakika, hava yolu ile 507 kilometre uçakla 1 saat 10 dakika sürmektedir. Türkiye’de il ve tek Birleşmiş Milletler tarafından “Eğitim, Bilim, Kültür örgütü” tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Camili yöresine sahip, yaylaları, geçmişteki uygarlıklardan kalma kilise ve manastırları ile Doğu Karadeniz şehri Artvin gezilmeyi ve görülmeyi hak eden bir şehirdir. Tarihi nostaljik evleri, medreseleri ile dünyanın en güzel misket elması, kirazı ve şeftalisini ve bamyasını yetiştiren Şehzadeler Şehri Amasya da Orta Karadeniz bölgesinin keşfedilmeye değer incisidir.

İki şehrimizin arasında otobüs ile yolculuk yapmak isteyenler Artvin- Merzifon arasında hizmet veren iki otobüs firmasından her hangi birine otogardan binmesi gerekmektedir. Yaklaşık 672 kilometrelik mesafeyi 9 saatte kat ettikten sonra Amasya’nın ilçesi Merzifon’a inip, oradan da 42 kilometreyi terminaldeki şehirlerarası minibüslerle yaklaşık 40 dakikada giderek toplamda 9 saat 40 dakikada ulaşmış olacaktır. Otobüs firmalarının sundukları hizmetler, güzergâhın Karadeniz olmasından kaynaklı manzara seyirleri ile bu yolculuk hem keyifli hem de uygun fiyatla gerçekleşmiş olacaktır. İki Otobüs firmasının günde 11.00’de iki, 12.00’de iki ve 15.00’de iki olmak üzere toplam altı seferi vardır, saat 11.00’de otobüse binen yolcu molalar dâhil akşam 21.00’de Amasya’ya ulaşır.

Şayet bu seyahat hava yoluyla yapılacaksa, Artvin’den Amasya’ya uçak olmamasından dolayı, Hopa Havalimanı’ndan Samsun Çarşamba Havalimanı’na tek hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları’nın 14.35’teki iki seferinden birine bilet alacak ki bu uçaklardan biri gece 03.55’da diğeri ise akşam 22.25’te Samsun’un ilçesi Çarşamba’da olacaktır. Samsun Çarşamba’ya inen yolcu hava alanından 7/24 hizmet veren Vip araçlar, taksi, özel otobüsler veya şehirlerarası toplu taşıma minibüslerinden biri ile yaklaşık iki saatlik bir yolculukla varış noktasına ulaşacaktır. Direk uçuş olmayıp İstanbul ve Ankara aktarmalı yapılan seyahat bu rota üzerinden yapıldığında bekleme sürelerine göre değişmekle birlikte 8 saat veya 16 saati bulacaktır.

 

Bir cevap yazın