Amasya Uçak Bileti ve Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde yer alan ve gezilecek yerler ile farklı bir atmosfer yaratan Amasya şehrine seyahat etmek için pek çok alternatifler bulunsa da uçak bileti sayesinde de havayolları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Şehrin havalimanı Merzifon ilçesinde bulunmaktadır ve bu sayede, şehir merkezinden de uzaklık fazla değildir. Amasya şehrine birçok havayolu şirketi ulaşım sağlamaktadır.

Orta Karadeniz Bölgesinin iç kısmında yer alan Amasya Tokat, Yozgat, Çorum ve Samsun illeri ile komşudur. Bölgenin yüz ölçümü 5701 km2’dir. Karadeniz ikimi ile kara iklimi arasında bir geçiş hakimdir. Kışlar, ılıman yazları ise kurak ve az yağışlıdır. İlkbahar mevsimi ise özellikle yağış almaktadır. Bölgede ortalama sıcaklık 13 derecedir. Amasya ilinde ormanlar daha çok görülmektedir. Kızılçam, meşe, yabani ahlat bölgede bulunan ağaçlardır. Hamamözü, Merzifon, Taşova, Sulova, Gümüşhacıköy, Göynücek, bölgede bulunan ilçelerdir. Çatal çorba, helle çorbası, bakla dolması, patlıcan çullaması, mumbar, işkembe, keşkek, bat yemeği, ayva gallesi, hasuda tatlısı, defne hasudası, elma tatlısı, kalburabastı, Amasya çöreği il mutfağını zenginleştirmektedir.

Amasya tarihi yapılarından Alçak Köprü, Roma dönemi izleri taşır. Irmağın zamanla yükselmesi ile yüksekliğini kaybettiği için adına Alçak Köprü denmektedir. Kumacık Hamamı ise Beyazıt Paşa Mahallesi’nde bulunmaktadır. 1495 yılında inşa edilmiştir. 865 yılında inşa edilen bir diğer Amasya tarihi yapısı olan Saat Kulesi, konum olarak şehre hakimdir. Bir diğer adı ile Sultaniye Medresesi olarak bilinen Çelebi Mehmet Medresesi, 4 eyvanlı plan şeklinde Selçuklu medrese mimarisi ile yapılmıştır. Özel kubbelerle örtülü olan 20 adet medrese odası avlu eyvanlar arasında sıralanmıştır. Boraboy gölü Taşova ilçesinde bulunmaktadır. Doğal bir krater gölü özelliğinde olan gölün derinliği 25 metredir. Arkeoloji Müzesi ise arkeoloji eserler barındırmaktadır. Emin Efendi Konakları, Şehrizade Konağı, Simre, The Apple Palace, Uluhan, Büyük Amasya, Gözlek Termal, Hasırcı Konakları, Lalehan, Amaya Tashan, Beyolu Grand Harsena, Helkıs Konağı, Ziyabey Konağı bölgede konaklama imkanı sunmaktadır. Amasyanın en iyi restoranlarına ise Küçükağa Restoranı, Anadolu Mantı Evi, Amaseia Mutfağı, Galip Amasya Çörekçisi örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın