Amasya Gümüşhane arası ne kadar

Karadeniz bölgesinde bulunan ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine seyir zevki sunan iki güzel şehir olan Amasya ve Gümüşhane, bahsedildiği üzere aynı bölgede olmakla birlikte birbirlerine çok yakın değillerdir. Öncelikle bu iki güzel şehri tanımak için bakıldığında; Amasya’nın buram buram tarih kokan, yaklaşık 7000 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan bir il olduğu, Gümüşhane’nin ise adını sahip olduğu gümüş madenlerinden aldığı ve Romalılar zamanında şehre ‘gümüş yeri’ anlamına gelen ‘Arjiopolis’ denildiği ve Evliya Çelebi’nin bu şehre ‘Gümüşşehri’ dediği dikkati çekmektedir. Bu itibarla iki şehrin tarihsellik yönünden birbirine çok benzer olduğu görülmektedir. Sahip oldukları tarihsel yönleri dolayısyla iki şehir için de pek çok kültüre ev sahiplik yapmaları yönüyle gezilecek birçok yere sahip olduklarını söylemek mümkün olacaktır.

Amasya 7000 yıllık tarihinde Hititler, Frigler, Persler ve Romalılar tarafından yerleşip egemenlik kurulan bir yerdir. Amasya’nın Türk’lerin hakimiyetine geçmesi ise Danişmentliler döneminde mümkün olmuştur. Daha sonra ise buradaki Türk Egemenliği İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı ile devam etmiştir. Osmanlı döneminde, Amasya şehzadelerin eğitim gördüğü, burada valilik yaptığı merkez şehirlerden biri olmuştur. Belirtilen yönleri itibari ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bu iki nadide şehirle ilgili seyahat konusu ise ulaşım konusundaki durumları dolayısıyla, yorucu bir yolculuğu gerektirmektedir. Amasya’nın Merzifon ilçesinde bulunan havaalanı, Amasya’ya yolculuğu kolaylaştırmaktadır; ancak, Gümüşhane’de havaalanı olmaması nedeniyle Gümüşhane’ye yapılacak yolculuk biraz daha zor olacaktır.

Amasya’dan Gümüşhane’ye yapılacak yolculukta iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki; Merzifon havaalanından Trabzon Havaalanına giderek oradan otobüsle Gümüşhane’ye gidecek şekildedir. İkinci seçenek ise Amasya’dan Gümüşhane’ye otobüsle yolculuktur. İlk seçenek, sefer sayısının az olması ve seferlerin aktarmalı olması ve uçakla gidilse dahi otobüs yolculuğu yapılmasının gerekmesi nedeniyle çok mantıklı değildir. Zira karayolundan ikinci seçenekteki yolculuk, havayolu ile yapılacak yolculuktan daha kısa sürmekte ve vasıta değiştirmeye gerek kalmamaktadır. Amasya’dan Gümüşhane’ye karayolu ile yapılacak yolculukta 3 farklı yol seçeneği vardır ve bunlardan en uygun olanı, Amasya Erzurum D100/E80 yolu üzerindendir. Bahsi geçen yol üzerinden yapılacak yolculuk, yaklaşık olarak 4 saat 30 dakika sürmektedir ve otobüs veya hususi araçla gitme durumuna göre daha az veya daha fazla sürebilecektir.

Bir cevap yazın