Aksaray Uçak Bileti Bul

Aksaray şehri sürekli olarak gelişen bir şehir olduğundan ve coğrafi konumundan dolayı ülkedeki birçok noktaya kolay ulaşım sağlanması ile uçak bileti bul talepleri de gün geçtikçe artmaktadır. Aksaray şehrine ait bir havaalanı günümüzde bulunmamaktadır ancak Niğde ile Aksaray arasına yapılması planlanan bir havaalanı projesi bulunmaktadır. Şehre ulaşım için ise genellikle Nevşehir Kapadokya Havaalanı kullanılmaktadır. Ayrıca otobüs ile de şehre kolayca ulaşılabilmektedir.

Aksaray şehri, 1989 senesinde Niğde ilinden ayrılmış ve il statüsüne ulaşmıştır. Konya, Nevşehir, Kırşehir, Ankara ve Niğde ile komşuluğu bulunan şehir yüksek nüfusu ile de İç Anadolu Bölgesinde yer alan en önemli şehirlerden biri haline gelmiştir. Ayrıca şehir tarihi açıdan da oldukça değerlidir ve değerli bir geçmişe sahiptir. Aksaray şehrinde yer alan höyüklerde hem ülke hem de şehrin tarihi yer almaktadır. Acemhöyük ve Aşıklıhöyük gibi noktalarda gerçekleştirilen arkeoloji çalışmalarında Asur dönemine ilişkin bilgiler ve Tunç Çağı ile ilgili kalıntılar bulunmuştur. Şehir turizm açısından da bu sebeplerle oldukça büyük bir öneme sahiptir. Aksaray yöresel lezzetleri ise şehir merkezindeki restoranlarda oldukça uygun şekilde denenebilir.

Gezilip görülecek birçok önemli mekana sahip olan Aksaray kültür turizmi açısından oldukça değerlidir. Şehirde gezilip görülebilecek başlıca yerler ise; Aksaray Müzesi, Ulu Cami, Ziga Kaplıcaları, Sümbüllü Kilise, Yılanlı Kilise, Ağzıkarahan, Alayhan, Yüksek Kilise, Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi, Selime Sultan Türbesi, Öresinhan, Musular, Antik Nora Şehri olarak sıralanabilir. Ayrıca tüm bunların dışında şehirde tarihi ve mimarisi ile dikkat çeken cami, kilise, hanlar ve müzeler gibi görülebilecek eser yer almaktadır. Şehre ulaşım ise merkezi bir nokta olduğundan çevre şehirlerden otobüs aracılığı ile oldukça kolay şekilde gerçekleştirilmektedir. Şehrin şu an bir havaalanı bulunmamakta ancak Niğde ile Aksaray arasına bir havaalanı projesi planlanmaktadır. Şehre havayolu aracılığı ile yapılan uçuşlar ise genelde Nevşehir Kapadokya Havalimanı aracılığı ile olmaktadır. Havaalanına ulaşım ise Nevşehir ve Aksaray otogarlarından toplu taşıma aracılığı ile ya da taksi gibi seçeneklerle oldukça rahat şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın