Aksaray Sivas Uçak bileti

Aksaray ilimizde halihazırda havalimanı olmaması sebebi ile Aksaray Sivas arası direk uçak bileti satılmasının sebebi uçuşların direk olarak gerçekleştirilememekle beraber,yakın şehir havalimanlarından Aksaray – Sivas uçuşunu sağlayabilirsiniz. Yakın zamanlarda Ulaştırma Bakanı’nın verdiği demeçlerde Aksaray iline havalimanı yapılmasının programları dahilinde oldukları ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştirileceği söylemektedir. Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile Aksaray şehir merkezi arası 95 km olup, Aksaray’a uçakla gitmek isteyenler genelde Kapadokya havalimanı ya da Kayseri Havalimanını kullanmaktadır. Aksaray’dan Sivas’a hava yoluyla gitmek istiyorsanız bunu Aksaray şehir merkezine 95 km uzaklıktaki Nevşehir Kapadokya Havalimanından gerçekleştirebilirsiniz. Konya Havalimanı ile Aksaray şehir merkezi mesafesi ise 156 km, Kayseri Havalimanı ‘da aynı mesafededir.

Aksaray’dan havayolu ile gitmek isteyenler veya Aksaray’a uçakla gitmek isteyenler en yakın bu üç havalimanını kullanabilirler. Aksaray, Sivas arası mesafe 350 km olup bu yolculuğu uçakla yapmak isteyenler de bu en yakın 3 havalimanını kullanabilir, ancak en yakın havalimanı 95 km mesafedeki Nevşehir Kapadokya Havalimanıdır.144Aksaray’dan Kapadokya Havalimanına gitmek isteyenler taksi dışından havalimanı servislerini de kullanabilirler ki bu servisler 05:55 de başlayarak, 09:20, 12:10, 15:35 ve 17:00 olarak belirlenmiştir. Aksaray’dan Nevşehir Kapadokya servisleri Aksaray Otogarı’ndan başlayarak sırasıyla Şehitlik Parkı, Migros Yanı, Ermay Önü ve Devlet Hastanesi duraklarına uğrayarak Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na ulaşır ve aynı yolla geri döner.196

Tarihi m.ö. 7000 – 6000 yıllarında ki neolitik dönemine kadar dayanan Aksaray, tarih boyunca Anadolu’nun uğrak yeri olmuş ve bu nedenden ötürü sınırları içerisinde birçok tarihi eser bulundurmaktadır. Bu kadar eski bir tarihe sahip Aksaray’a, Niğde ili ile ortak havalimanı yapma çalışmaları başlamış, yapılan araştırmalarda ortak havalimanına uygun yerler her iki ile de uzak ve elverişsiz olacağı düşünülerek projeden vazgeçilmiştir. Ancak son zamanlar da Aksaray’a havalimanı yapımı elzem görülüp bu konuda çalışmalara hız verilmiştir. Ulaştırma Bakanlığı’ndan da yapılan açıklamada Aksaray Havalimanı projesi çalışmalarına başlandığını, artan hava yolculuğu talebi de göz önüne alınarak ülke içerisinde yapılması öngörülen havalimanları içerisine alınmış, ancak herhangi bir takvim verilmemiştir. Aksaray hava yolculuğu şimdilik en yakın havalimanı olan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan yapılmaktadır.

Bir cevap yazın