Aksaray Eskişehir Otobüs Bileti Ara

Aksaray Otogarı ile Eskişehir kent merkezi arasındaki otobüs bileti ara noktasında farklı otobüs acentelerin seferlerinin yer aldığı gözükmektedir. Kamil Koç firması tarafından günün saatlerinde gerçekleştirilen seferlerde kullanılan otobüsler 2+1 rahat konsept ile hizmet sunmakta olup biletler 50 liradan satışa sunulmaktadır. Konya ve Ankara gibi kentler ile komşu olan Aksaray şehri, Kapadokya kralı Archleos döneminde inşa edilmesiyle birlikte Archelais ismiyle nitelendirilmeye başlanmıştır. Türklerin bölgeye göç etmesinden sonra bugünkü ismiyle anılmaya başlanan bölge Osmanlı arşivlerinde de geçmektedir. Yörede görülmeye değer turistik rotaların başında Hasan Dağı mevkisine yakın bir noktada yer alan Ihlara Vadisi, 1221 yılında inşa edilen Eğri Minare ve Yeşilova köyü yakınlarında bulunan Acemhöyük ön plana çıkmaktadır. Orta iklim kuşağında yer alan kentte yaz mevsimi oldukça sıcak geçmekte ve çetin kış şartları yaşanmaktadır.

Konaklama sektöründe pek çok seçeneğin mevcut olduğu bölgede Grand Altuntaş Hotel, Kuzucuklar Park Hotel gibi tesisler gerek sunduğu imkanları gerek turistik merkezlere yakın olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Aksaray yemek kültüründe hububat ve özellikle buğday oldukça yoğun bir şekilde kullanılmakta olup tadılmaya değer yiyecekler içerisinde dolma mantısı, sac böreği ve çörek seçenekleri bulunmaktadır. Sakin bir gece hayatına sahip olan yörede Gönül Kahvesi, TheGarden Bistro Cafe gibi eğlence mekanlarında keyifli vakit geçirebilmek mümkündür. Yörede gerçekleştirilen etkinlikler arasında Nisan ayındaki Uçurtma Şenliği ve Temmuz ayı içerisindeki Saratli Kültür ve Sanat Festivali yoğun bir katılım içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bölgeden alışveriş yapmak isteyen misafirler için yün halı ve minder gibi ürünlerin satışa sunulduğu dükkanlar mevcuttur.

İç Anadolu Bölgesinin en güzide kentleri arasında yer alan Eskişehir’de geçmişten günümüze Selçuklu ve Osmanlı gibi önemli uygarlıklar hakimiyet sürmüştür. Üniversite şehri olarak nitelendirilen bölgede keyifli vakit geçirebilme adına pek çok imkan yer almakta olup Sazova Parkı çevresinde doğa ile başa başa ortam yaşanabileceği gibi Masal Şatosu ve Sualtı Dünyası gibi yerler de ziyaret edilerek eğlencenin daha üst seviyelere çıkarılabilmesi mümkün olmaktadır. Yöre mimarisini yansıtan Odunpazarı Evleri noktasını da keşfederek tarihsel dönemler içerisinde yolculuk yapabilme fırsatı bulunmaktadır. Bölgede tadılmaya değer yiyecekler arasında çiğbörek, met helvası ve balaban gibi lezzetler yer almaktadır.

Bir cevap yazın