Türkiye Afrika ülkeleri uçuşlar

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında uçuş sağlayan en önemli firma Türk Hava Yolları firması olmakla birlikte, özellikle Avrupa ve Arap havayolu şirketleri de öncelikle İstanbul üzerinden aktarma sağlayarak Afrika ulaşımı sağlamaktadır. Dünyada en fazla noktaya uçan havayolları arasında olan THY Afrika’da 33 ülke 51 farklı havalimanına düzenli olarak tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu sıralama açısından Afrika ülkelerine en fazla sefer düzenleyen firma THY dır. İkinci sırada 34 noktaya uçan Air France yer almaktadır. Katar havayolları da sefer sayılarını arttırarak bu sıralamada yer almaktadır. Yerli havayolu firmalarımızda yolcu yoğunluğu yüksek olan Afrika ülkelerine düzenli uçuş yapmaktadırlar.

Türkiye’den Afrika kıtasında en çok uçuş yapılan ülke Cezayir dir. Cezayir de 5 farklı noktaya seferler vardır. Son yıllarda turizm şirketlerinin tur programlarında yer kazanan Cezayir şehirleri uçuş sayısını arttırmaktadır. Ayrıca Cezayir ile yapılan ticari anlaşmaların artması ile yolcu sayısında artış sağlanmıştır. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yoğun olduğu diğer iki ülkede Mısır ve Libya dır. Her iki ülkede de 4 farklı şehre düzenli uçuşlar vardır. Mısır’da iç karışıklıkların çözümlenmesi sağlandığı takdirde, dünyada turizm açısından çok önemli bir yere sahip olan piramitler den dolayı Türkiye’den de uçak seferleri arttırılacaktır. Yine ticari ilişkilerimizin geliştiği Güney Afrika, Nijerya ve Tanzanya ülkelerinde tarifeli olarak 3 ayrı şehre seferler düzenlenmektedir.

Bunların dışında Kenya ve Kamerun ülkelerinde ikişer ayrı noktaya uçuş yapılmaktadır. Sezon programına göre değişiklik göstermekle uçuş yapılan diğer ülkeler şunlardır: Sudan, Somali, Senegal, Ruanda, Nijer, Fas, Moritanya, Gana, Gabon, Etiyopya, Cibuti, Kango, Fildişi, Burnika Faso, Tunus, Uganda, Çad, Benin, Eritre, Mali, Mozambik, Mauritis, Madagaskar, Şeyseller ve Gine ülkelerin de öncelikle başkentlerine düzenli seyahat imkanı sunulmaktadır. Afrika ülkelerinde iç savaşların sonlandırılarak iç barışın sağlanması halinde ticari ve turistik ilişkiler daha da artacak olup bu da uçuş sayı ve noktalarının artmasını sağlayacaktır. Afrika’nın diğer önemli bir sorunu olan yoksulluk, açlık ve hastalık problemleri de gelişmiş ülkelerin desteği ile bir an önce çözüme kavuşturulursa tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye ‘den de havayolu yolcu sayısı artacaktır.

Bir cevap yazın