Tunus Mali arası kaç saat sürer

Kuzey Afrika’nın gelişmekte olan ülkelerinden Tunus üzerinden, batı Afrika ülkesi Mali’nin başkenti Bamako arası uçak seyahatleri aktarmasız olarak yaklaşık 8 saat sürmektedir. Aktarmasız olarak sadece Tunus havayollarıTunusair, günde bir sefer tarifeli olarak hizmet vermektedir. Diğer havayolları aktarmalı seferler yaptıklarından seyahat süresi 15 saat ile 2 gün arasında değişebilmektedir. Aktarmalı olarak en kısa sürede seyahat etmek için Tunus’un komşu ülkeleri Cezayir ve Fas havayolları tercih edilebilir. Eski Fransa sömürgesi olan Tunus’ta halen Fransız şirketlerinin ekonomik ağırlığı olduğundan, Fransız havayolları ülkenin havayolu ulaşımında da etkilidir. Bu sebeple Mali gibi diğer ülkelere havayolu ulaşımında Air France uçuşları vardır. Bu uçuşlar Paris aktarmalı olarak yapılmaktadır.

Tunus – Mali arası uçakla kaç saat sürer sorusunun yanıtı; direkt uçuş azlığı sebebiyle ortalama bir gün sürebilir diye cevaplanabilir. Tunus, Arap baharı sonrası bir süre demokratik gelişmeler sağlasa da devamında bu modernleşmeyi sürdürmekte zorlanmaktadır. Fransız sömürgeliği etkisinden tam olarak kurtulamamış olmanın zorluklarını çeken ülke, ekonomik olarak gelişmesini tarıma dayandırmaktadır. Özellikle zeytin üretiminde dünyada söz sahibi olmaya çalışan ülkenin, ihracatının artması sayesinde havayolu trafiğinin gelişmesi planlanmaktadır. Son yıllarda turizm sektörünün de gelişmesi sağlanarak, uluslararası uçuşların atması sağlanmıştır. Kartaca tarihi şehrinin turizme açılması ile buradaki havaalanında da yoğunluk artmaktadır.

Uçuş rotamızın karşı ülkesi, Mali nüfusunun %90 nı Müslümandır. Son yıllarda Türkiye ile artan ekonomik işbirlikleri sebebiyle öncelikle İstanbul üzerinden yoğun bir havayolu trafiği gözlenmektedir. Mali’de vergi azlığı ve ucuz işgücü dolayısıyla Türk işadamları tarafından yatırım yapılan ülkeler arasındadır. Tarıma dayalı ekonomisinde pamuk üretimi önemli bir yer tutmaktadır. Başkent Bamako nüfusu en hızlı artanbaşkentler arasındadır. Bağımsızlık öncesi Fransız sömürgesinde olan Mali’de resmi dil Fransızca’dır. Ülkede yaşanan iç savaşların en önemli sebebi, altın madeni fazlalığındandır. Altını elde ederek güç sahibi olmaya çalışan kabileler arasında sürekli kargaşa yaşanmakta olup, ülkenin gelişmesini engellemektedir. Ülkede havayolu trafiğinin artması planlanmakla beraber, başkent dışındaki bölgelere yatırım yapılmaması ve iç savaşlar yüzünden sadece Bamako havalimanı aktif olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın