Rusya Bulgaristan uçuş sefer sayıları

Rusya 17 milyon karelik bir alana ve 143 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük ülkesi olarak göze çarpmakta iken Bulgaristan ise 110 bin 994 kilometrekarelik yüz ölçümü ve 7,128 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olup bu iki ülke gelişmişlik seviyesi, ticari, ekonomi, turizm açısından aralarında çeşitli anlaşmalar ile iki ülke arasında seyahat imkânını oldukça kolay ve hızlı duruma getirmiştir.

Bu iki ülkede yüz ölçümü ve nüfus olarak büyük olmasından dolayı havayolu ulaşımları için oldukça ciddi yatırımlar yaparak Bulgaristan’da ticari ve sivil ulaşımlar amacıyla 19 tane havalimanı bulunmakta iken Rusya’da bu sayı oldukça fazla olup ticari ve ulaşım amaçlı toplam 1216 havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanı sayılarına askeri havalimanları dahiledilmemiştir. Rusya’nın en bilinen ve kullanılan havalimanı olarak Moskova’da Şeremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo, Sankt Petersburg’ta ise Pulkovo’d olup yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar çoğunlukla bu alanlardan yapılmaktadır. Bulgaristan’da ise ençok bilinen ve kullanılan havalimanları başkent Sofya Havalimanı ile Burgaz, Varna, Filibe Havalimanları olup yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar çoğunlukla bu alanlardan gerçekleşmektedir. Bu havalimanlarında tarifeli, tarifesiz ve aktarmalı, aktarmasız olmak üzere iki ülke arasında sürekli uçuşlaryapılmakta ve ulaşım olanakları gün geçtikçe artırılmaktadır.

Rusya’nın başkenti Moskova da bulunan Seremetyevo, Domodedovo havalimanlarından Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’ya aktarmasız direkt olarak haftanın her günü istenilen her saatte uçuş bulunabilmekte ve bu seferler karşılıklı olarak yapılmakta olup bu uçuşlar 3 saat gibi kısa bir süre alarak ulaşım sağlanmaktadır. Diğer havalimanlarında ise tarifeli aktarmalı uçuşlar ile de iki ülke arasında ulaşım sağlanmakta olup bu uçuşlar 6 saat gibi bir süre almakta ve oldukça zaman kaybına sebebiyet vermekte olduğu için çoğunlukla aktarmasız direkt uçuşlar tercih edilmektedir. Uçuş bilet fiyatları iki ülke arasında gerek yerli havayolu firmaları gerekse uluslararası havayolu şirketlerinin fazla olması sebebiyle ulaşım fiyatları iki ülkenin para birimleri açısından oldukça uygun olup turisttik açıdan oldukça ilgi çekmektedir. İki ülke arasında uçuş seferleri oldukça fazla olmakta ve insanlar tarafından rahat şekilde uçuş yapabilmektedir.

Bir cevap yazın