Rize Trabzon iki il arası kaç dakika

Ayder yaylası, kalesi, müzesi, çayı ile ünlü Rize ile Sümela Manastırı, Uzungöl, Sera Gölü Ayasofya Müzesi gibi doğal, tarihi ve kültürel güzelliklere sahip Trabzon arası sahil şeridinden 104 kilometredir. Rize’den aracı ile yola çıkan bir kişi İyidere, Kıyıcık, Çamburnu, Sürmene, Araklı, Yomra, Yalıncak, Pelitli, Beştaş mevkilerini geçerek Trabzon’a 1 saat 27 dakikada varmakta, 83 kilometre olan hava yolu mesafesi özel uçak ile bu yolculuk 36 dakika sürmektedir. Her iki şehrimizde gar olmadığından demir yolu ulaşımı yapılamamaktadır, her zaman olmamakla birlikte yaz aylarında Karadeniz hattında İstanbul’dan Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon’dan geçerek Rize’de sona bulan feribot seferleri ile deniz ulaşımı yapılmaktadır.

Ülkemizin en eski ve en çok kullanılan ulaşım vasıtası, Rize – Trabzon arasında başka ulaşım yolu olmadığından dolayı da tek alternatif olan otobüslerdir. İki şehir arasında sabah 08.00, öğle 12.30, 13.00, 14.00, akşam 16.00, 17.15, 18.30 ve 19.30’da olmak üzere her gün beş farklı firmadan 15 sefer yapılmaktadır. Şehirlerarasında yolcu almak için farklı yerlerde mola vererek giden otobüsün yolculuk süresi 1 saat 30 dakika sürmektedir. Örneğin Hopa’dan Edremit’e giden araç sahil yolu güzergâhından giderken yol üzeri olan Rize’den yolcusunu otogardan 12.30’da alıp arada küçük molalar verdikten sonra 14.00’de Trabzon otogarında olmaktadır. Otobüslerin dışında şehirlerin arasında minibüsler de yolcu taşımaktadırlar.

Rize ve Trabzon, turizm yoğunluğu olan iki ilimize, farklı illerden gelenlerin ulaşımını sağlamak için hava alanı kurulmuştur, uçak yolculuğu daha rahat ve hızlı olduğundan yolcular tarafından tercih edilebilmektedir, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere ülkemizin her köşesinden uçak seferleri yapılmaktadır. Sadece yurt içi yerli turistlere değil yurt dışından gelen turistlere de hava yolu ulaşımı kolaylık sunmaktadır. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus olmak üzere firmalarının günün farklı saatlerinde direk ve aktarmalı uçaklarla, Trabzon veya Rize’yi gezmeye gelen turistler iki şehrin ortasında bulunan hava limanından servisler, minibüsler veya kiralık araçlarla ziyaret mekânlarına geçebilmektedirler, indirimli ucuz biletlerle daha cazip yolculuk yapabilme imkanını yakalayabilmektedirler.

Bir cevap yazın