Rize Ankara arası uçak biletleri

Çayı ve doğasıyla meşhur Rize ilinden başkent Ankara iline uçak ile yolculuk yapmak için bilet araştırması yapan iki şehir arası sefer bulunmadığını görecektir ki biletleri Trabzon Havalimanı üzerinden alması gerekecektir. Karadeniz Bölgesinin en kalabalık illerinden olan Rizeden Ankaraya gitmek için Rize Ankara arası uçak biletleri araştıran kişi Rizede Havalimanı olmadığından yolculuğu yakın illerdeki havalimanları üzerinden yapmalıdır.

Yakın olan iller arasında Trabzon ve Samsun bulunmaktadır. Samsun Çarşamba Havalimanı ortalama 7 saatlik mesafede bulunduğundan uzaktır. Bu uzaklık yolcuları yaklaşık olarak 1 saat 10 dakikalık uzaklıkta bulunan Trabzon Havalimanı’na yönlendirmektedir. Zaten Trabzon Havalimanı, şehir merkezi ile Rize arasındaki sahil yolu üzerinde bulunduğundan ulaşım oldukça kolay gerçekleşmektedir.

Trabzon Havaalanından Ankara Esenboğa Havalimanına aktarmasız ve bir aktarmalı seferler bulunmaktadır. Anadolujet havayolu firması aktarmasız seferleri düzenlemektedir. İki rota arasındaki aktarmasız seferler, sabah 06.00, öğlene doğru 10.00, akşama doğru 18.45 ve gece 21.45 saatlerinde yapılmaktadır. Aktarmasız olarak yapılan bu yolculuk ortalama 1 saat 20 dakika sürmektedir. Direkt olarak yapılan uçuşların yanı sıra bir aktarmalı olarak yapılan seferlerde bilet bulmak mümkündür. Bu seferler Türk Hava Yolları ve Anadolujet tarafından düzenlenmektedir. Aktarmaları Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden yaparken Anadolujet firması ise Sabiha Gökçen üzerinden aktarmaktadır. Günün farklı saatlerinde yapılan aktarmalı uçuşun uçak biletleri bazen direkt uçuşlara oranla daha uygun fiyatlarla satılabiliyor.

İklimin çok yağışlı olmasından kaynaklı olarak Rize’de çaycılık en önemli geçim kaynağıdır. Yaz kış ılıman iklime sahip olan şehirde bol miktarda çay bahçesi görmek mümkündür. Bölgede turizm gelişmektedir. Yerli ve yabancı turistleri bölgeye çeken en önemli etken ise mis gibi tertemiz havası ve yeşil doğası ile yaylalardır. Yaylaların en bilineni ise Ayder Yaylası’dır. Ayder yılın her mevsiminde ziyaret uygun olup Haziran ayı gibi yapılan festival zamanında daha yoğun olmaktadır. Anzer, İkizdere, Palovit ise diğer ünlü yaylalardır. Farklı medeniyetlerin yaşadığı kentte eski evler ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Şehre gelenler Büyük Gülbahar Sultan Camii, Şimşirli Köyü Camii İslampaşa Camii, Küçük Gülbahar Hatun Camii’ni gezmeli ve hamsili pilav, turşu kavurma, enişte lokumunun tadına bakmalıdır.

Bir cevap yazın