Nijerya Mali uçuş seferleri

1960 yılında bağımsızlığını kazanmış Batı Afrika ülkesi Nijerya ile çok eski uygarlıkların tarihi izlerine rastlanabilecek, çöl manzaraları ile ünlü Mali arasında günün farlık saatlerinde uçuş seferleri yapılmaktadır. Ülke ekonomisi, büyüklüğü, doğal güzellikleri ve nüfus yoğunluğu ile Afrika’nın Devi olarak bilinen Nijerya’nın başkenti Abuja, Kaduna, Sokota, Yola Havalimanlarından, Dünyanın en fakir ülkelerinden Batı Afrika ülkesi Mali’nin en büyük şehri hem de başkenti olan Bamako Senou Int Havalimanı’na tarifeli uçak seferleri yapılmaktadır. Başkent’ten başkente direk sefer olmamakla birlikte hafta içi gün içerisinde 2, hafta sonu ise 4’ten başlayıp 28’e varan aktarmalı uçuşlar yapılarak, yaklaşık 5 saat 20 dakika süren yolculukla ulaşım sağlanmaktadır

İngiliz Koloni sömürgesinden kurtulmuş ve zamanla en zengin Afrika ülkesi haline gelen Nijerya ile Fransız sömürgesinden geçmiş Mali’nin gezilecek, görülecek birçok tarihi güzellikleri var olduğundan iki ülke arasında fazlasıyla uçuş yapılmakta, Tabi ülkeler arasındaki ticaret de aralarındaki bağı kuvvetlendirmektedir. Abuja’dan Bamako’ya yapılan seyahat Hapagfly, Ethiopian, Asky, Air Burkına, Türk Hava Yollarıyla gerçekleşmekte olup, uçaklar Addis Ababa, Kazablanka, Paris, Abidjan şehirlerinin havalimanlarından aktarım yapmaktadırlar. Abuja Int Havalimanı’ndan 9.40’ta havalanan uçak 10.40’da Abidjan F Hauphounet Boıgny Havalimanı’na inmekte 1 saat 40 dakika bekleme süresinden sonra 12.20’de tekrar başlayan seyahat 14.00’de Senou Int Havalimanı’nda sona ermekte, yolculuğun süresi durak ve bekleme süresine göre değişmektedir.

İklim şartlarından dolayı sıcaklığın azaldığı, yoğun yağmurların kesildiği Kasım ile Şubat ayları gezmek için ideal zamanlar olduğundan bu aylarda yolcu talebinin çok olması uçuş sayılarını artırmaktadır. Nijerya’nın önemli şehirlerinden, Lagos Murtala Muhammed Havalimanı’ndan Bamako’ya gün içerisinde yaklaşık 34, Port Harcourt’tan 15 sefer bulunmaktadır. Direk uçuşun olmaması yolculuk zamanını artırmakta, Nijerya’nın birkaç kentinden uçuş olmasına rağmen Mali’nin sadece başkenti Bamako’dan seferler yapılmakta, iki ülke arasındaki uçuşlarda promosyon, uygun ve cazip fiyatta bilet bulma şansı artmaktadır. Farklı bir hava solumak isteyenler için İstanbul’dan Mali’nin başkentine en fazla Türk Hava Yollarında olmak üzere yaklaşık 49, Nijerya’nın başkentine ise 68 aktarmalı uçuş vardır.

Bir cevap yazın