Muğla Bilecik arası otobüsle kaç saat

Egenin incisi olarak da bilinen Muğla iliyle Bilecik ili arası 502 km olup bu mesafe otobüsle ortalama 6 saat 23 dakika sürmektedir. Her iki il arasında otobüsle seyahat ederken bu seyahat kaç saat sürer tarzında sorular da dillendirilmektedir. Bu noktada her iki şehir arasındaki otobüs seferlerinin firmadan firmaya farklılık gösterdiği de bilinmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin en sık tercih ettiği illerden biri olan Muğla da görülecek pek çok yer bulunmakta bu yerlerin başında ise Bodrum Antik Tiyatrosu gelmektedir. Göktepe’nin güney yamacında bulunan tiyatro sahne binası, orkestra ve oturma alanı olarak üç ana kısımdan oluşur, Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında bulunan yapı Mausolos Dönemine aittir. Üç tarafı denizlerle çevrili ve iki liman arasına kurulan Bodrum Kalesinin kuzey yönü karaya bağlıdır. 180×185 metre ölçülerinde kareye yakın bir planı olan kalenin en yüksek yeri deniz seviyesinden 47.50 metre yüksekliktedir.

Dünyanın yedi harikası arasında bulunan Halikarnas Mozolesi ise Yunan mimarisi ile Mısır mimarisini birleştiren en güzel örneklerden biridir. Piramit şeklindeki çatısı ve kolonlarıyla oldukça büyük ölçülerde tasarlanmıştır.Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret akınına uğradığı Yediler Manastırı Bafa Gölü manzaralıdır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken yerler arasında bulunan manastıra ulaşmak için yürüyerek 3 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir. Alman arkeologların tespitine göre en eski insan tasvirleri bu mağarada bulunmakta dolayısıyla da tarihsel açıdan önemli bir yere sahiptir. Özellikle de yabancı turistler Gölyaka ve Kapıkırı bölgelerindeki alanları kutsal mekan olarak kabul etmektedir.

Tarihte önemli bir yere sahip olan Bilecik’te ise görülmesi gereken yerlerin başında Ertuğrul Gazi Türbesi bulunmaktadır. Osman Bey tarafından inşa ettirilen türbe daha sonra 2. Abdülhamit zamanında restore edilmiştir.Atatürk Köşkü ise Bilecik’te sivil mimarinin en güzel örnekleri arasında bulunmaktadır. Bozüyük ilçesine 25 km mesafede bulunan köşk şehirde görülmeden gelinmemesi gereken yerler arasındadır.1420 senesinden günümüze dayanıklılığını koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii 12 kubbeli olarak tasarlanmış tarihi açıdan önemli bir yapıdır. Doğanın eşsiz güzellikleri arasında bulunan Kınık Şelalesi il merkezine 24 km mesafededir. Burada piknik yapılabileceği gibi küçük yürüyüş imkanı da sunulmaktadır. Metristepe Zafer Anıtı İnönü Savaşlarının kazanıldığı yere yapılmıştır.Savaş esnasında şehit düşen askerlerin anısına yapılan anıtın yapımında betonarme kullanılmıştır. 24 metre yüksekliğinde inşa edilen anıtta her yıl 1 Nisanda anma töreni yapılmaktadır.

Bir cevap yazın