Mısır Türkiye Uçak seferleri

Ortadoğu kıtasında yer alan tarihi ve kültür miraslarıyla eşi benzeri olmayan Mısır ile muhteşem tarih ve doğal güzellikleri olan Türkiye arasında uçak seferleri iklim şartları dışında aksatılmadan yapılmaktadır. Eski Mısır bölgesi ile Dünya Miraslar listesine giren, Piramitler ile de Dünyanın Yedi Harikasında olan Mısır’dan özellikle yaz aylarında çöl sıcaklarından kaçıp, Türkiye’ye çokça turist gelmektedir. Özellikle Akdeniz ve Ege denizlerine gelen turist sayısı fazla olduğundan İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Isparta, Denizli, Trabzon, Aydın, Adana, Malatya, Antalya, İzmir şehirlerimize uçuşlar vardır. Mısır’ın başkenti Kahire, Hurgada, İskenderiye, Şarm El-Şeyh Uluslararası Havalimanlarından Türkiye’ye günün her saatinde bilet bulabilme şansı vardır.

İstanbul Atatürk Havalimanından Kahire Cairo Havalimanı’na bir günde toplan 79 uçuş varken bunlardan 10 tanesi direk diğerleri ise aktarmalıdır. Direk uçuşlarda ortalama yolculuk süresi 2 saat 15 dakika iken aktarmalılarda 1 gün 6 saat 10 dakikaya kadar uzamakta, 7.25’te İstanbul’dan kalkan uçak Türkiye saati ile 8.40’da Cairo Havalimanı’nda olabileceği beklemeler, aktarımlarla ertesi güne de sarkabilmektedir. Ankara Esenboğa’dan direk sefer bulunmayıp sadece aktarmalı Mısır’a uçulabilmektedir, başkentten başkente yolculuk en kısa 5, en uzun ise 26 saat sürmektedir. Özellikte Mısır’dan Türkiye’ye Mayıs- Ekim ayları ile yaz ve kış sezonlarında yoğun talep bulunduğundan hava yolu şirketleri dönemsel seferler koyarak yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Mısır’dan Türkiye’ye talep olduğu gibi ülkemizden de Piramitleri, İskenderiye şehrini, kral mezarlarını, dünyaca ünlü dalış kenti olan Şarm El-Şeyh’e giden yoğun turist kitlesi bulunmakta bunların yanında iki ülke arasında öğrenciler de önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Ülkeler arasındaki ulaşım Türk Hava Yolları, Aegean Havayolları, Midde East Havayolları, Egyptair, Qatar Airways, Royal Jordanian, Saudi Arabian Havayolları, Emirates, Gulfn Air Bahrain, Royal Air Maroc, Lufthansa, British Airways, Ethiopian Havayolları ve Etihad Airways firmaları ile sağlanmaktadır. Uçaklarda ekonomi, Premium economy ve Businiess sınıflarından biri tercih edilerek alınan biletlerde, 0-2 yaş bebek, 2-12 yaş çocuk, 12-24 arasında olmak şartıyla öğrenci ve 65 yaş üzerinde bulunanlara özel indirimler uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın