Kırıkkale Çankırı arası kaç km

107 km olan Kırıkkale Çankırı arası mesafe harita üzerinden bir kısmı her ne kadar komşu görünse de Kırıkkale’den Çankırı’ya giderken Ankara üzerinden D765 karayolu üzerinden gitmek gerekmektedir. 107 km’lik bu mesafe Kırıkkale şehir merkezinden, Ankara Kalecik üzerinden Çankırı şehir merkezine olan uzaklık yaklaşık 1 saat 24 dakika sürecek ve yolculukta dizel araçlar ortalama 6 lt, benzinli araçlar ise 9 lt yakıt tüketeceklerdir. Şehrin ana ekonomisini oluşturan M.K.E.K fabrikası ve TÜPRAŞ rafinerisi bulunan Kırıkkale’de, ciddi bir kamyon, tanker ve ağır tonajlı araçlar trafikte olduğu için 107 km’lik Kırıkkale – Çankırı arası mesafeyi kat etmek isteyenlerin D765 karayolunu değiştirmeleri tavsiye edilmez.

Kırıkkale’den Çankırı’ya gidenlerin mutlaka görmeleri gereken iki önemli yer olan Ilgaz Dağı ve Kaya Tuzu Mağarası’nı mutlaka görmeleri gerekir. Dünya üzerinde iki adet büyük çaplı Kaya tuzu mağarası bulunmakta, bunlardan biri Polonya, diğeri Çankırı’dadır. Polonya daki Kaya tuzu mağarası astım merkezi olarak kullanılmakta ve yılda bir milyon ziyaretçi almakta ancak Çankırı’da bulunan Kaya tuzu mağarasında ise sadece tuz çıkartılmaktadır. Çankırı’da bulunan Kaya tuzu mağarasının içerisini aracınızla gezebilir, mağara içerisinde bulunan hiç bozulmamış 100 yıllık eşek cesedini görebilir ve kaya tuzu minerali alabilirsiniz. Şiirlere, türkülere de konu olan Ilgaz dağı Çankırı ve Kastamonu illerimizin arasında bulunmakta ve dağ her iki yüzünü bu illerimiz arasında paylaştırmaktadır. Kış aylarında ülkemizin önemli kayak merkezlerinden olan Ilgaz Dağı’nın Kastamonu ve Çankırı taraflarında da otel ve kayak tesisleri bulunmakta kış sporu yapmak isteyenler için iyi bir alternatiftir.

Bir saat 24 dakikada katedebileceğiniz 107 km’lik Kırıkkale- Çankırı arası mesafeyi alırken üzerinden geçeceğiniz Ankara Kalecik’te mola vermeyi unutmayın. Dünyaca ünlü Kalecik Karası üzüm bağlarını görebilir, Kalecik kalesine çıkabilir, meşhur kalecik ekmeği ya da kalecik çöreği alabilir veya Şeyh Mahmut Gölköy ve Balıkkayası mevkiine uğrayıp muhteşem manzara eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bir yerden bir yere giderken mutlaka haritadan en elverişli yolu önceden bulun, üzerinden geçeceğiniz yerleri araştırın ki yolculuğunuz esnasında mola verebileceğiniz veya görüp öğreneceğiniz yerleri de belirlemiş olur yolculuğunuzu zevkli bir hale getirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın