Katar Uçak Bileti Fiyatları

Körfez ülkeleri arasında yer alan Katar ile ülkemiz arasındaki ilişkiler iki ülke arasında uçak seferlerini de olumlu etkilemekte olup çok sayıda yapılan seferler sayesinde uçak bileti fiyatları bir miktar düşmektedir. Katar ile ülkemiz kentleri arasında yapılan seferlerin bir kısmı doğrudan yapılırken önemli bir kısmı ise aktarmalı olarak yapılmakta olup aktarma merkezi olarak genellikle İstanbul kullanılmaktadır. Katar’a yapılan seferlerin neredeyse tamamı Doha ile İstanbul arasında gerçekleşmektedir. Ayrıca söz konusu seferlerin bir kısmı yerli hava yolu şirketleri tarafından yapılırken diğer kısmı ise yabancı hava yolu şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi yer şirketlerin yanı sıra QatarAirways gibi yabancı şirketler de gün içinde çok sayıda yolcu taşıması yapmaktadır.

Doha’ya İstanbul’dan gitmek isteyen kişiler THY ile seyahat etmeyi tercih ettiklerinde ortalama olarak 1.250 TL ödeme yaparken Pegasus’ta bu rakam 750 TL civarındadır. İnsanlar kendi bütçelerine göre bunlar arasından istediklerini tercih edebilmektedir. Aktarmasız olarak yapılan seferlerin ortalama süresi 4 saat 15 dakikadır. Bunlar dışında aktarmalı olarak yapılan uçuşlar ise aktarma merkezindeki bekleme süresine bağlı olarak bazen 7 saat bazen ise daha fazla sürebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar aktarmalı olan uçuşları çok daha az tercih etmekte hatta mecbur kalmadıkça bunları hiç tercih etmemektedir. Bu da aktarmasız olanlara olan talebi artırmaktadır.

Katar içerisinde yer alan tarihi ve doğal güzelliklerin çok önemli bir kısmı Doha’da yer almakta ve bundan dolayı kente her yıl milyonlarca turist gelmektedir. Buradaki eserlerden bir tanesi İslam Eserleri Müzesidir. 8 Aralık 2008’de açılan bu müze içerisinde bulunan eserlerin dışında müzenin mimari yapısı görenleri fazlası ile etkilemektedir. 45 bin m2’lik bir alana sahip olan yapı yapay bir adanın üzerinde yer almaktadır. Bir başka önemli nokta ise Eski Pazar adı verilen ve halen satışların yapıldığı alandır. Eski Arap mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Pazar alanında ayrıca eski evler ve diğer yapılar da yer aldığından ilgi daha fazla olmaktadır.

Bir cevap yazın