Katar Suudi Arabistan otobüsle kaç saat

Katar üzerinden Suudi Arabistan veya Suudi Arabistan’dan Katar’a hizmet veren bir otobüs firması olmamakla beraber iki ülke arası 1443 kilometre ve özel araçla gidilmek istenirse yaklaşık 14 saat sürmektedir. Katar ile Suudi Arabistan arası ulaşım genelde uçak seferleriyle sağlanmaktadır. Uçakla seyahat etmek istersek bu mesafe 1238 kilometreye inmekte ve ulaşım süremiz oldukça kısalarak 2 saat 9 dakikaya inmektedir. Özel arabayla gidilmeye kalkılırsa ortalama bir dizel araç toplamda 79,37 litre, benzinli bir araç ise ortalama toplam 115,44 litre yakıt harcayacaktır. Bu ortalamalar dikkate alındığında dizel araçla ile seyahatte 305,56 TL, benzinli bir araç için ise 519,48 TRY gibi bir harcama karşımıza çıkmaktadır.

Bu iki ülke arası ulaşım imkanları göz önüne alındığı zaman en mantıklı ve ekonomik seçeneğin uçak ile seyahat olduğu gözükmektedir. Gerçeklere baktığımızda ise yine de Katar ile Suudi Arabistan arasında direk seferler bulunmamakta sadece aktarmalı uçuşlar bulunmakta ve yine de uçuş süresi tek aktarmalarda 8 saat ile 11 saat arasına değişmektedir. 2 aktarmalı uçuşlar da ise 11 saat 35 dakika ile 15 saat arasında değişmektedir. Otobüs firmalarının bulunmadığını belirtmiştik ve özel araçla ulaşımın da pek mümkün olduğu söylenemez. Oldukça karışık olan Ortadoğu coğrafyası yüzünden özel araçla gitmekte insanlar tarafından pek tercih edilmeyen, hem ekonomik açısından hem de can güvenliği açısından pek mantıklı olmayan bir yoldur.

Otobüs ile yolculuk mümkün olmadığına göre uçak firmaları hakkında kısa bir bilgi vermekte fayda var. Katar ile Suudi Arabistan arasında uçuş hizmeti veren hava yolu şirketleri incelendiğinde karşımıza Oman Air, Royal Jordanian, Flynas, MEA, Kuwait Airways, Jazeera Airways, Fly Dubai, Turkish Airlines ve Saudia şirketleri çıkmaktadır. Direk uçuşların bulunmadığı uçak seferi listesinde tek aktarmalı uçuşlarda bilet fiyatları 1270 TRY ile 1604 TRY’ye kadar çıkmakla birlikte kimi firmalarda 4010 TRY’ye kadar çıkabilmektedir. 2 aktarmalı uçuşlarda ise minimum fiyatın 1691 TRY olduğu bu uçuş listelerinde 2635 TRY fiyata kadar uçak bileti bulmak mümkündür.

Bir cevap yazın