Kahramanmaraş Antalya arası kaç saat

Akdenizde bulunan Kahramanmaraş ve Antalya arası 797 kilometredir ve otobüs yolculuğuyla varış süresi 11 saat olurken özel arabayla yaklaşık 9 buçuk saat olmaktadır. İki şehrin arasındaki hava mesafesi ise 556 kilometre olup uçak yolculuğu bir aktarmalı olarak yaklaşık 3 saat sürmektedir. Otobüs seferleri molalı olarak yapılırken bazen yolculuk süresi toplamda 13 saate kadar uzayabilmektedir. Otobüs seferleri günde 5-6 kez düzenlenmektedir. Yolculuk süresinin uzun olmasından dolayı seferler genellikle akşam saatlerinde gerçekleşmektedir. Otobüs seferleri ekonomik açıdan daha kârlı olmakla birlikte yolculuk saati uzun olduğundan dolayı, uzun yol sevmeyen yolcular için ikinci planda kalmaktadır.

Uçak seferleri ise genellikle günde 3 kez düzenlenmektedir. Bir aktarmalı olarak gerçekleştirilen uçuşlarda varış süresi aktarma sırasında beklemeye ve hava şartlarına bağlı olmak suretiyle 3 ila 9 saat arasında değişebilmektedir. Uçak biletleri, otobüs bileti fiyatlarının neredeyse iki katı kadar fazla olmaktadır. Fakat yolculuk daha kısa süreceğinden dolayı, uzun yol tercih etmeyen yolcular için daha avantajlı bir seçim olmaktadır. Yolculuğu özel arabasıyla gerçekleştirmek isteyen yolcular için hiç mola vermeden gidilen yolculuk 9 buçuk saat olurken bu süre dinlenme molası verilen yolculuklarda daha uzun sürebilmektedir. Kahramanmaraş Antalya arası otobüs bileti fiyatları 65,00 TL 70,00 TL civarında olmaktadır. Seferler ise genellikle 17:00, 18:00 ve 19:30 saatlerinde gerçekleşmektedir.

Uçak bileti fiyatları 190,00 TL ile 310,00 TL arasında değişirken seferler genel olarak; 06:25, 13:20 ve 16:55 saatlerinde yapılmaktadır. Bu iki şehir arasında özel araçla yapılan yolculukta dizel bir araç 43,84 litre, benzinli bir araç ise 63,76 litre yakıt tüketmektedir. Özel aracıyla yolculuk yapmak isteyenlerin, dizel bir araç için ortalama tüketim maliyeti 168,76 TL olurken, benzinli bir araç içinse yaklaşık 286,92 TL olacaktır. Bu bakımdan, ekonomik olarak en uygun yolculuk şeklinin otobüs seferleri olduğunu görmekteyiz. Kısa mesafeli bir yolculuk tercih edenler içinse uçak yolculuğu daha uygun olacaktır. Özel aracıyla yolculuk yapmak isteyenlerin ise tüketim maliyetinin neredeyse uçak bileti fiyatlarına denk geldiğini görmekteyiz.

Bir cevap yazın