Hatay Kars Arası Kaç Saat Sürer

Birbirine oldukça uzak mesafede olan Hatay ili ile Kars ili arasındaki yolculuğun kaç saat süreceğine dair bilgileri net cevaplar veremememizin nedeni bu iki ilin arasındaki mesafenin bir hayli fazla olması ve farklı ulaşım imkânlarının bulunabilmesidir. Hatay Kars arası kaç saat sürer sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; Hatay’dan Kars’a uçak ile yapacağınız seyahat İstanbul aktarması ile olup 4 saat ile 8 saat arasında bir sürede yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Özel otomobilinizle ise yaklaşık olarak 12 saat 25 dakikada Hatay’dan Kars’a ulaşabilirsiniz. Otobüs firmalarından bilet aldığınız takdirde ise ortalama yapacağınız seyahat süresi de 15 saattir. Bu iki kent arası kaç saat sürer diye öğrendiğinizde yolculuk hazırlığınızı ona göre yapabilirsiniz.

Hatay ülkemizin güneyinde yer alırken Kars kuzeydoğusunda yer almaktadır. Türkiye’nin rakımı en yüksek illerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum Kars bölümündedir. Kars ilinde karasal iklim hakimdir. Ormanlar bu ilimizde çok yer tutmaz kentin bitki örtüsü bozkırıdır.

Kars’a ulaştığınızda gezip görülebilecek yerler listesinin başına Çıldır Gölü’nü ekleyebilirsiniz. Eğer ziyaretini kış mevsiminde gerçekleştirirseniz buzları kırarak balık avlama zevkini yaşayabilirsiniz. Sarıkamış yine kış sezonunda ziyaret edebileceğiniz yerlerden, snowboard ve kayak yapma fırsatını Sarıkamış kayak merkezinde bulabilirsiniz. Tarihsel açıdan da önemli bir merkez olan ilimizde Ani harabelerini de ziyaret etmenizi önerebiliriz. Eğer mimariye merakınız varsa Kars Fethiye Camii’nde mutlaka uğramalısınız.

Kars mutfağı ile doğu illerimiz arasında öne çıkmaktadır. Pek çok farklı yöresel yemeği ile mutfağının ne kadar zengin olduğunu ispat eder. Şehrimizin başlıca yöresel lezzetlerinin başında umaç helvası gelmektedir. Umaç helvasının yapımında un kavrulmaz, yoğurma işlemi yapılır. Başka bir lezzet ise Hörre’dir, un çorbası olarak da bilinmektedir. Çayın yanında en güzel yiyebileceğiniz besin ise Kars Ketesi’dir.  Yeşil mercimekli erişte pilavı ise bir başka lezzeti olarak karşımıza çıkıyor. Soğuk kış akşamlarında Haşıl Karslıların vazgeçilmezi durumundadır. Haşıl yemeği kış için özel olarak hazırlanır. Hasuda tatlısı da gene yöresel tatlılar arasında, yapımının basit ve lezzetli olması çok fazla tercih edilen tatlıların başında gelmesini sağlıyor. Hangel’de bu kentimizde çok meşhur bir yemek o kadar leziz ki tokken bile yiyebilirsiniz

Bir cevap yazın