Etiyopya Uçak Bileti ve Gezilecek Yerler

Yerel dilde yeni çiçek anlamında olan Etiyopyada bulunan ve Etiyopyanın olduğu kadar afrikanın da başkenti kabul edilen asıl adı addis ababa olarak bilinen şehir afrikanın kalbi niteliğinde önem taşırken etiyopya için de büyük bir zenginlik anlamına gelmekte olup şehirde ve şehrin bulunduğu ülke genelinde farklı ırk türleri olduğundan 80 ayrı lisan kullanılmasının yanı sıra Müslüman Yahudi ve hristiyan toplulukları olarak üç ayrı grubun daha baskın olduğu söylenebilirken bölgenin savaş ve kuraklık türü olaylara sürekli maruz kalmasının sebebi ile yalnızca addis ababa şehrinin gelişme gösterebilmesi ile birlikte şehrin merkezine 6 kilometre mesafede Bole adıyla bilinen uluslar arası bir havalimanı bulunup 1960 yılında kurulmuş olup afrikanın ulaşım niteliğindeki hava üssü konumuna sahip olarak bölgenin her tarafını bağlayan uçuş kanalı görevini görmesiyle beraber iki tane terminal ile otuzun üstünde uçak park alanı bulunup taksi otobüs ve özel araçlar vasıtasıyla da şehir içi ulaşım ihtiyacı karşılanmaktayken ülkemizden Türk Hava Yolları başta olmak üzere Emirates EgyptAir Qatar Airways Austrian Airlines Kuwait Airways Gulf Air Lufthansa Bahar Dar Hava Yolları PDire Dawa Hava Yolları Aksum Hava Yolları Gondar Hava Yoları Asosa Hava Yolları Flydubai Kenya Airways Sudan Airways Etiyopya Hava Yolları ve Air China olarak birçok hava ulaşım kanalı kullanılarak bu şehre ulaşmak mümkün olmaktadır

Etiyopya Afrika kıtası sınırlarında yer alan bir ülkedir. Afrika’nın Nijerya ülkesinden sonra gelen ikinci ülkesi olarak bilinmektedir. Eritre kuzeyinde, Dijibouti kuzeydoğusunda Somali doğusunda Kenya güneyinde ve Güney Sudan ile Sudan batısında olmakla beraber çevresi bu komşularıyla sarılmıştır. Hristiyanlık ve Müslümanlık dinleri bölgede en çok mensup olunan dinlerdir. Kültür bakımından oldukça geniş alanlara sahipken ekonomik bakımdan ise tam tersi olarak fakir bir ülkedir. Etiyopya 102,4 milyon nüfusa sahip orta düzeyde kalabalık ülkeler sınıfında yer almaktadır. Başkenti Addis Ababa’dır ve burası tüm Afrika kıtasının başkenti olarak işlev görmektedir. Ülkede ana dil olarak Amharca dili konuşulmaktadır ve bunun yanı sıra çeşitli ırkları barındırdığından Latin alfabesi de kullanılmaktadır. Yabancı dil olarak ilk başta İngilizce ve ardından Arapça dilleri kullanılmaktadır. Bölgede yaşayan diğer türden insanlar da yine kendi dillerini konuşmayı sürdürmektedirler.

Etiyopya mutfağına dair yemeklerde baş seçenekler olarak dana eti, tavuk eti ve koyun eti kullanılarak yapılan yemekler tat konusunda öncelik almaktadır. Baharat kullanımı da oldukça fazladır. Tatlı çeşidi olarak da sebze güveci diye bildiğimiz Shiro wat tatlılar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bölgede turistik amaçlı gezmek ya da vakit geçirmek amaçlı gidilmesi geren yerler arasında Simien Dağları Ulusal Parkı, Tana Gölü, Mavi Nil Şelaleleri, hayvan belgesellerine konu olan alanları canlı canlı görmek için Omo Ulusal Parkı ve Awash Ulusal parkı, Ortodoksların ibadethanesi olarak bilinen Kutsal Üçleme Katedrali ve kültürel açıdan da ziyaret amaçlamaları için de Etiyopya Ulusal Müzesi bölgesin gezilmesi gereken önemli yerlerindendir. Bölgenin başkenti her alanda merkez görevi gördüğü için oteller ve konaklama konusunda en fazla tercih edilen yer yine başkent olmaktadır. Çok sayıda otel bulunmasına rağmen erken rezervasyon yapılmaması halinde de boş oda bulmak için zor durumlar yaşanmaktadır.

Bir cevap yazın