Estonya Litvanya arası mesafe

Estonya ve Litvanya ülkelerinin arası 610 km kadardır, araba veya otobüs ile iki ülke arası 8 saate yakın sürmektedir. Bu süre hava taşımacılığı ile 1 saat 10 dakikaya kadar düşmektedir, tabi ki durum böyle olunca insanların da tercihi genel olarak hava ulaşımından oluyor. İki ülke arasında aktarmalı ve aktarmasız olarak uçak seferleri düzenlemektedir. Aktarmalı seferlerde süre 45 dakika kadar uzuyor olsa bile 8 saatlik bir kara yolculuğundan insanlara daha çekici gelmektedir. Günümüz dünyasın da artık mesafelerin taşıtlar aracılığı ile iyice kısaldığı bu dönemde insanlar çok mecbur olmadığı sürece uzun ve yorucu olan yolları tercih etmiyor.

Estonya ve Litvanya arasında ki kara yolunun çok tehlikeli ve yorucu olmamasına rağmen kara ulaşımını seçmiyor olmalarının sebebi biraz da zaman. Artık insanlar için zaman hava gibi su gibi bir ihtiyaç haline geldiği için, 8-10 saat gibi bir süreyi yolda harcamaları çoğu işlerini aksatmalarına sebep oluyor. Vaziyet böyle olunca daha kısa zamanda yolculuk edebilecekleri hava ulaşımını kullanmaya başlıyorlar. İş seyahati dışında, gezi için yolculuk yapanlar için ise bu durum daha da önemli bir hal alıyor. Sınırlı zaman da birçok yeri gezip görmek isteyen birisi tatil süresinin çoğunu yola harcadığı zaman doğal olarak mutsuz oluyor. Bu sebeplerden ötürü insanlar, zamandan kazanabilmek için hava taşımacılığını seçmeye çalışıyor diyebiliriz.

Estonya Tallinn’den havalanan bir uçak 1 saat 13 dakika sonra Litvanya Vilnius havalimanına inebiliyor. Ama aynı noktadan yola çıkan bir araç, mola vererek, benzin alarak, trafikte kalarak 8-10 saatte aynı güzergahta ki yolu tamamlayabiliyor. Avrupalı insanların gelir düzeyi de göz önüne alınarak bakarsak, hava yolu ulaşımını kullanmamaları için çok istisnai sebeplerinin olması gerekiyor. Bunlar da genellikle uçak fobisi, kapalı alanda kalma fobisi gibi hastalıklardan doğan sebepler oluyor. Yoksa insanların genel olarak kullandığı ulaşım aracı kolay kolay değişmiyor. Uçağın rahatlığı, zaman avatajı gibi sebeplerinden ötürü sıklıkla kullanılan bir araç olması Avrupa ülkelerinde çok fazla şaşırılacak bir konu olmuyor.

Bir cevap yazın