Eskişehir Tokat Arası Kaç Saat

Eskişehir ile Tokat kent merkezi arası mesafe kaç saat diye düşünüldüğünde toplam uzaklığın 600 kilometre seviyelerinde olduğu görülmekte olup aradaki yolculuk için 7 saat süre gerekmektedir. Otomobil ile yapılan yolculukta dizel yakıt ile çalışan bir araç 34 litre yakıt tüketirken benzinli bir araç ise 50 litre harcama yapmaktadır. Gelişen ve yeni yatırımlar ile de büyümeye devam eden Eskişehir, ülkemizde en yaşanabilir kentler sıralamasında zirveye oynamaktadır. Bölgede Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi ile ilgili önemli izlere rastlamak mümkündür. Bölgede gezilecek yerlerin başında bilimsel ve sanatsal etkinliklerin doğa ile bütünleştiği bir yer olan Sazova Parkı gelmektedir. Sazova Parkı içerisinde Sualtı Dünyası ve Uzay Köşkü gibi noktalar içerisinde oldukça eğlenceli vakit geçirebilmek mümkün olmaktadır. Bölgenin ilk yerleşim yerlerinden birisi olan ve yöre mimarisini yansıtan en güzel örneklerden Odunpazarı Evleri de görülmeye değer rotalar arasında yer almaktadır.

Sert karasal iklim şartlarının hakim olduğu kenti ziyaret etmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Kente Ankara, Konya ve İstanbul gibi noktalar üzerinden hızlı tren seferleri ile kısa sürede ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Bölgede konaklamak için farklı konseptte hizmet sunan oteller mevcut olup yöre mimarisini yansıtan tesisler Odunpazarı kısmında hizmet sunmaktadır. Dedeman Otel, Anemon Otel ve Vendome Hotel gibi tesisler popüler mekanlar arasında bulunmaktadır. Yöre şehir içi ulaşımında tramvay ve minibüs hizmetleri ile kentin farklı noktalarında ulaşabilme imkanı sağlanmaktadır. Eskişehir mutfağında çiğbörek, Balaban ve haşhaşlı ekmek gibi yiyecekler ön plana çıkmaktadır.

Karadeniz ve Iç Anadolu bölgelerinin kesiştiği bir noktada yer alan Tokat kentinde yaklaşık olarak 120 bin nüfus bulunmakta olup kentin komşuları arasında Samsun ve Amasya gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi dönemler boyunca Asurlular ve Persler gibi medeniyetlerin yaşam sürdüğü bölge üzerinden Yeşilırmak vadisi geçmektedir. Tarımsal ürün çeşitliliğinin bol olduğu şehirde kavun, patates ve domates gibi ürünler yetiştirilmektedir. Sanayi sektöründe ise sigara fabrikası, kereste ve şeker fabrikaları yöre insani için istihdam fırsatı oluşturmaktadır. Bölgede gezilecek yerler arasında sarkıt ve dikitleri ile dikkat çeken Ballıca Mağarası, Roma döneminden kalan Sulusaray Antik Kenti ve Çarşısı bulunmaktadır. Tokat çevresini ziyaret için en güzel zaman dilimi ise yaz sezonudur.

Bir cevap yazın