Cibuti Uçak Bileti Sorgula

Aynı adı taşıyan Kuzey Afrika ülkesinin başkenti olan Cibuti ile ülkemiz arasında uçak seyahatinin dışında bir alternatif olmadığından bileti almak için sorgula işlemi yapmak ve firmalar arasında tercih yapmak gerekecektir. Cibuti uçak bileti sorgula işlemi yaptıklarından İstanbul Atatürk Havalimanından Türk Hava Yollarının dışında başka bir direk uçuş yapan firma seçeneklerinin olmadığını göreceklerdir. Ülkemizden Cibuti’ye Qatar Airways, Air France, Royal Air, Etihad Airways, Egyptair, Türk Hava Yolları ve British Airways gibi havayolu firmalarının seferleri bulunmaktadır. Fakat bu firmaların seferleri bir, iki veya daha fazla aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Aktarmalar Katar, Etiyopya, İsrail gibi çok farklı ülkelerden yapılabilmektedir. Aktarmalı yolculuklar direkt uçuşlara göre daha uzun sürmektedir.

İstanbul Atatürk Havalimanından Cibuti Ambouli Havalimanına direkt sefer yapan tek firma Türk Hava Yolları’dır. THY’nın dışındakiler aktarmalı yapmaktadır. Gece saat 23.40’ta İstanbul Atatürk Havalimanından havalanan uçak ortalama 5 saat 40 dakika sonra yerel saat 05.20’de Ambouli Havalimanına iniş yapmaktadır. Yaz aylarında 23.40’ta gerçekleştirilen sefer kış aylarında gece saat 01.20’de yapılmaktadır. Ortalama bilet fiyatları 2,765 TL ile 6,185 TL arasında değişmektedir. Yolcu yoğunluğunun fazla olduğu Cuma ve Pazar günleri bilet fiyatları yüksek iken hafta içi özellikle Salı ve Çarşamba günleri daha uygun olmaktadır. Belli bir zorunluluğu olmayan yolcuların Salı veya Çarşamba yolculuk yapmaları tasarruflu olacaktır. Ayrıca tatil planlarını erken yapıp uçak bileti erken almak da tasarruf etmenin farklı bir yoludur.

Cibuti, Yemen, Etiyopya ve Eritre ile komşudur. Kuzeybatısında yer alan liman yakın komşu ülkelerin ticaretleri açısında büyük önem taşımaktadır. Yıl sıcaklık ortalamaları oldukça yüksek olan kente yılın Ekim ve Kasım aylarında gitmek gerekir. Nisan ile Eylül ayları arasında sıcaklıkların fazla olması nedeniyle kuraklık ve susuzluk yaşanmaktadır. Sağlıklı içme suyunun bulunamaması ve salgın hastalıkların fazlaca olması şehri ziyarete uygunsuz hale getirmektedir. Diğer zaman dilimlerine göre daha ılıman olan bu aylar gezmek için uygundur. Yerel yemeklerin fazlaca ikram edildiği ülkede et yemekleri daha çok tercih edilmektedir. Sıradan lokantalar uygun olmasına rağmen temiz ve lezzetli yemekleri ile ünlenmiş lüks restoranlarda fiyatlar oldukça yüksektir. Kentin gezilmesi gereken en önemli yerleri Hamoudi Camisi, göz alıcı mimarisi ile Başkanlık Sarayı ve Assal Gölü’dür.

 

Bir cevap yazın