Burdur Hatay otobüs bileti ne kadar

Akdeniz bölgesinin içende yer alan Burdur ve Hatay belki de aynı bölgede olmalarına rağmen birbirlerinin tam tersi bir coğrafi konum, mevsim, sosyal ve kültürel yapı olarak zıt olan iki şehrimiz olarak göze çarpmaktadır. Zıt olmalarında ki en büyük etken Hatay ilinde Uluslararası Sınır kapısı olması ve bu etken sayesinde gelişimi, büyümesi oldukça fazla iken, Burdur ilimiz ise Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde olması ve cazibe oluşturacak bir şehir büyüklüğü olmadığı için oldukça küçük olarak kalmış ve gelişimi az olmuştur. Bu iki şehir aynı zamanda birbirlerine ulaşım olarak da en uzak olan şehirler olmakta ve aralarında ulaşım diğer Akdeniz şehirlerine bakarak oldukça düşük durumda gözükmekteydi. Fakat son yıllarda yapılan eğitim yatırımları, sanayi yatırımları ve tarımsal çalışmalar neticesinde ulaşımlar göz görülür şekilde artarak devam etmiş ve karşılık otobüs seferleri düzenlenmeye başlayarak seyahat artışı sağlanmaya başlamıştır.

Burdur ve Hatay arasında uçak yolculuğu için Burdur’da havalimanı olmadığı için en yakın konumda bulunan Denizli Çardak Havalimanı kullanılmakta bu da yolculuk yapacak kişiler tarafından gerek Denizli iline ulaşım, gerekse uçak yolculuğunda fiyatların yüksek olması seyahat edecek kişileri karayolu ile ulaşıma yönlendirmekte. Uçak yolculuğu yakmak isteyecek yolcular için uçuş fiyatları yaklaşık 500.00 TL civarlarında ve ortalama ulaşım süresi 6 saat olduğu için çok cazip gelen bir ulaşım ağı değildir.

Otobüs firmaları da bunu fırsat bilerek Burdur Hatay arasında karşılıklı olarak seferler düzenlemekte ve uçak seferlerinden oldukça ekonomik fiyatlarda hizmet vermektedir. Mevcut olarak karşılıklı sefer düzenleyen Metro Turizm ve Has Turizm firmaları bulunmakta ve Metro Turizm ile ulaşım ücreti 75.00 TL iken Has Turizm 85.00 TL gibi ekonomik bir fiyat ile sefer düzenlemektedir. Karşılıklı seferlerin haricinde Hatay’dan Burdur güzergâhını kullanarak geçiş yapacak otobüs firmaları da bulunmakta ve bu firmalar değişiklik göstermekle birlikte 75.00 TL ile 90.00 TL arasında fiyat uygulaması ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs ile iki şehir arasında ulaşım süresi yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir.

Bir cevap yazın