Bolu Gümüşhane otobüsle kaç saat

303184 nüfusa sahip Batı Karadenizin en güzel illeri arasında bulunan Bolu iliyle Gümüşhane arası 841 km olup bu mesafe otobüsle ortalama 9 saat 47 dakika sürmektedir. Her iki ilin mesafesin kaç saat içerisinde kat edildiği oldukça önemli bir husustur. Bolu da Yedigöller, Abant, Kartal kaya başta olmak üzere gezilecek pek çok turistik yer bulunmaktadır. Ülkemizdeki en trend tatil bölgeleri arasında bulunan ve dört mevsim tatil imkanı sunan şehir her mevsim temiz hava almak isteyip doğada zaman geçirmek isteyenlerin tercihleri arasındadır bu tatil bölgelerinin başında ise Abant gelir, her daim görsel bir şölen sunan Abant’a Bolu merkezden kısa bir sürede ulaşılmaktadır.

Yedigöller,doğanın tüm tonlarını göz önüne seren gezginlerin vazgeçemediği noktalardan biridir. Özellikle kamp, olta balıkçılığı, doğa fotoğrafçılığı ve yürüyüş gibi çeşitli aktiviteler için mükemmel bir yer olan bölgeyi özellikle bahar aylarında ziyaret edecekler için önerilen bir diğer yerde Yedigöller Milli Parkıdır. En trend kayak merkezleri arasında bulunan Kartal kaya kayak merkezi burada bulunmaktadır. Şehir merkezine 45 dakika mesafede bulunan bölgede sezon kasım ayında başlayıp nisan ayına kadar sürmektedir. Bolu’da görülecek önemli yerlerden biri de Gölcük Milli Parkıdır 2011 senesinde koruma alınan park, kayın, köknar ve gürgen ağaçlarıyla çevrilidir. Doğal bir peyzaj güzelliğine sahip olan parkta seyir terasları, piknik alanları ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

170.173 nüfusa sahip olan Gümüşhane’de ise gezilecek yerlerin başında Zigana kayak merkezi vardır. Kent merkezine 40 km mesafede bulunan kayak merkezi Karadeniz’in en güzel kayak merkezleri arasındadır. Torul ilçesi Cebeli köyü içerisinde bulunan Karaca Mağarası ise görülmesi gereken bir başka yerdir. 1983 yılında keşfedilen mağara 1996 senesinde turizme kazandırılmıştır. Mağara içerisinde dikit sütunlar, org desenli duvarlar, sarkıt, traverten basamaklar, mağara incileri ve mağara çiçekleri gibi pek çok doğa harikası bulunmaktadır. 17.yyda Rumlar tarafından kurulan bir şehir olan Santa Harabeleri daha çok yaylayı andırmaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla göz kamaştıran bölge yedi mahalle ve üç yüzden fazla evden oluşmaktadır. Her mahallede bir kilise ve her sokakta tarihi bir çeşme bulunan kent Gümüşhane ile Trabzon il sınırları arasında bulunur.

Bir cevap yazın