Bolu Düzce arası kaç dakika sürer

Batı Karadeniz’in en güzel illerinden dağındaki tüneliyle bilinen Bolu ile bölgenin tek antik kenti, idari, sosyal, kültürel gelişmelerle büyüyen, 1999 yılında il olan Düzce arası 50 kilometre olup 43 dakika’dır. Düzce il olmadan önce ilçesi olduğu ille mesafesi kısa olduğundan genellikle kara yolu ulaşımı kullanılmakta, özel araçla yolculuk tercih edildiği görülse de otobüs seferleri bulunmaktadır. Seben Kaya evleri, Sünnetgölü, Ayıkaya Mağarası, Sülüklügöl, Gölcük, Abant ve Yedigöller tabiat parkı, Bolu Gölköy, Akkaya travertenlerinden dolayı yerli ve yabacı turistlerce sıkça tercih edilmektedir, yolcu talebi fazla olduğundan Bolu otogarına ülkemizin Ankara, İzmit, İzmir, İstanbul, Bursa, Gebze, Sakarya, Eskişehir, Karabük gibi uzak yakın illerimizden otobüs seferleri vardır.

17 Ağustos depreminden etkilenen sonrasında meydana gelen 12 Kasım depremindeki yıkıntılardan sonra ayakta kalmış, yağmur ormanları kadar güzel ormanları, yaylaları, Samandere, Güzeldere şelaleleri, Eftani Kuş Cenneti, Kaplıcaları, Akarsuları, Antik kent Prusias Konuralp Müzesini görmek için Düzce’ye yoğun talep vardır. Gelenlerden kaynaklı olarak İstanbul, Eskişehir, İzmit, İzmir, Ankara, Karabük, Adapazarı, Trabzon, Artvin şehirlerinden birçok otobüs firmasının kente seferleri bulunmaktadır. Düzce yol üstünde bulunan mevkisinden dolayı güzergâhı üzerinde bulunan otobüsler tarafından da mola yeri olarak değerlendirilmektedir. Bolu ile mesafe kısa olmasına rağmen arada birçok dinleme tesisi bulunmakta olup bu tesislerde ihtiyaç molası verilebilmektedir.

İki ilimiz arasında Bolu kalkışlı Düzce varışlı tek bir otobüs firmasının seferleri bulunmaktadır, bu firmanın sabah saatlerinde 10.30, 11.50, öğle ise 13.15, akşam saatlerinde de 19.45, 21.15 ve 23.20’de olmak üzere toplam 6 seferinde günün her dilimde otobüs bulunabilmektedir. 10.30’da hareket eden otobüs, Kürkçüler, Dağkent, Yumrukaya, Elmalık, Kaynaşlı, Doğanlı rotasını takip ederek saat 11.15’te varış otogarına ulaşmaktadır. Yollarda sayı olarak fazla firma olmasa da gün içerisinde altı seferin olması Bolu-Düzce yolcularının ulaşımına yeterli olmaktadır. Rutin sistem aksamadan bu şekilde yolcularına hizmet verse de bayram, yaz ve kış tatilleri gibi özel zamanlarda artan talebe ek seferler konularak gerekli ihtiyaç karşılanmakta, seyahat etmek isteyenlerin mağdur edilmemesine özen gösterilmektedir

 

Bir cevap yazın