Bodrum Kuşadası birbirine yakın mı

Oldukça birbirilerine yakın olan Bodrum ve Kuşadası, yazın deniz turizminde kıyasıya rekabet içindedir, eğer Bodrum’dan sıkılıp Kuşadası’na gitmek istiyorsanız yolda 2 saat 15 dakika gibi kısa bir süre geçirerek, yolda geçirdiğiniz süreye değecek mükemmel bir tatil beldesine ulaşmış olacaksınız. İki yerin de meraklısı için eğlenceli gece hayatı, lüks otelleri, pahalı restoranları ve güzel beachclubları bulunmaktadır. Mavinin her tonuna doymayanlar tüm yaz tatillerini son dakikasına kadar buralarda geçirebilirler ve hatta daha sonra mavinin vermiş olduğu dinginlikle iş hayatlarına geri dönebilirler.

Her tarza hitap etmesi Bodrum’u daha da gidilip görülebilir bir yer yapıyor. Bodrum Kalesi surların heybetli duruşu içini keşfetmek için yeterince merak uyandırıyor. 15. Yüzyıldan beri farklı kültürlere tanıklık eden kale Bodrum’a ayrı bir hava katmaktadır. Su altı Arkeoloji Müzesi ise Bodrum’un suyunun berraklığını kanıtlar nitelikte. Ayrıca Dünya’da ve Türkiye’de ilk ve tek olan su altı müzesi Bodrum’un kültür turizmini de canlı tutmasına yardımcı oluyor. Mozole ve Antik Tiyatro da adından sıkça söz ettiren yapılardır. Mozole her ne kadar yıkılmış bir piramit olarak bilinse de Antik Tiyatro günümüzde hala çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kuşadası’nın tarihi ise Bodrum’unki kadar eski değil. Şehir şimdiki yapısına 17. yüzyılda kavuşmaya başlamıştır. Osmanlı zamanında bir vezir Kuşadası’nı surlarla çevirtmiştir. Kente şu şebekesi kurdurup su getirmiş ve ayrıca bir adet külliye inşa ettirmiştir. Bir zamanlar surlar içinde kalan Kuşadası iki büyük mahalleden oluşmaktaydı. Kuşadası’nda evler bahçeler kademeli olarak sıralanmış ve şehrin eşsiz bir görünüme kavuşmasına sebep olmuştur. Genellikle de evlerin çatısı klasik kiremit taşlarıyla döşenmiştir. Kent zaman içinde genişledikçe yat limanı da inşa edildi ve liman tesisleri oluşturuldu. Temiz kumsallarının olması ve ikliminin turizm için çok elverişli olması şehri günümüzün önemli turizm mekânlarından biri yapmıştır.

Bir cevap yazın