Aydın Uşak arası otobüsle kaç saat

Aydın Uşak illeri arasında otobüs ile seyahat etmek istediğinizde karşınıza birkaç farklı rota çıkmaktadır, zira kolay ve her saat bilet alınabilir olan, İzmir üzerinden hizmet veren firmalar olmakla birlikte, Denizli üzerinden giden firmalarda bulunmaktadır. Her iki rotadan da gidildiğinde, firmaların mola ve duraksama farklılıklarına bağlı olarak 5:30 – 6:30 saat arasında seyahat süresi vardır. Genellikle İzmir üzerinden giden otobüs firmaları tercih edilmektedir. Yaz aylarında turizm yoğunluğunun yaşandığı Aydın’a Türkiye’nin hemen hemen her ilinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Dünya kültür mirası kabul edilen Efes antik şehri Selçuk ilçesi sınırlarındadır. Bu bölgeye hem yerli hem yabancı turist ziyareti yılın her ayı yoğunluktadır.

Tarihi ve turistik bölgelerin çokluğundan dolayı Aydın iline otobüs ile ulaşmak her zaman çok kolay olmuştur. Sahil şeridi ana karayolu üzerinde bulunan Kuşadası ilçesine gelindiğinde buradan il merkezi ve diğer ilçelere ulaşım çok rahattır. Bu sebeple Aydın’dan Uşak gibi diğer illere otobüs ile gitmek için İzmir’e gitmek yeterlidir. Zaman kısıtlaması yok ise bu seyahatte, birkaç aktarma yaparak yapılarak tatil tarzında bir seyahatte yapılabilir. Aydın’dan çıkıp Selçuk’a gelindiğinde burada Efes antik şehri ziyaret edilebilir. Buradan Hristiyanlar için aziz kabul edilen Noel baba kilisesine ve yol üzerindeki tarihi Ege köyü Şirince’ye uğranabilir. Buradan İzmir’e gelindiğinde artık Uşak ulaşımı daha da kolaylaşmıştır.

Aydın’dan çıkıp direkt İzmir’e geldiğinizde, burada şehirlerarası otobüs terminalinde bulunan hemen hemen tüm firmaların Anadolu illerine seferlerinden birine binerek üç, üç buçuk saat gibi bir sürede Uşak’a ulaşmış olunur. Varış rotası Uşak’ta Ulubey kanyonuna uğramadan geçip gidilmesi önerilmez. ABD dedi Arizona kanyonundan sonra dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Ulubey kanyonu doğal güzellikleri ve jeolojik yapısıyla muhteşemdir. Kanyon üzerine yapılan cam seyir terasından bu muhteşem doğal yapıyı seyretmek biraz cesaret gerektirmektedir. Yerden 300 metre yukarda yer alan cam teras üzerinde durmak adrenalin seviyenizi arttıracaktır. Ülkemizin iki güzide şehri Aydın ile Uşak arası otobüs seyahati, belirtilen tarihi ve turistik noktalara ziyaretler yapılarak tamamladığında, belki bir günlük güzel bir tatil imkanı sunacaktır.

Bir cevap yazın