Aydın Uşak arası kaç saat

Ege Bölgesinde her il birbirine çok yakındır Aydın ve Uşak arası mesafenin kuş bakışı 126 km olması gibi. Bir ilden diğerine arabayla 2 saat 39 dakikada gidilebilirken uçak yolculuğuyla yolda geçirdiğiniz vakit 40 dakikaya kadar düşebiliyor. Bölgenin Kıyı Ege bölümünde yer alan Aydın ve İç Batı Anadolu bölümünde yer alan Uşak farklı iklimlere, insan yapılarına ve turistik faaliyetlere sahip. Aydın’ın denize kıyısı olmasından dolayı daha nemli, sıcak ve güneşli bir hava ile hâkimken Uşak’ta işler değişiyor. Uşak ili daha iç kesimde yer alması nedeniyle daha kuru ve sıcak olmasına rağmen karanlık bir havaya sahip. Bu iki şehir arasında kıyısı olan ve olmayan şehir kıyaslaması rahatlıkla yapılabilir.

Aydın bilinen çağlardan beri tarihte önemli bir yere sahip olmuştur. Çok sayıda antik kenti içinde barındıran il sayısız bilgin ve bilgi kişiliğin doğduğu toprak olmuştur. Şimdiki haliyle Aydın Hititler zamanında gelişmiş, Lidyalılar zamanında en parlak dönemini geçirmiştir. Türk uygarlığının eserleriyle tanışması ve donatılması ise Selçukluların şehri fethetmesiyle olmuştur. Beylikler zamanında Kıyı Ege bölümündeki illere eyalet merkezi olmuştur. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Aydın Türkiye’nin güzide illerinden bir tanesi olarak Türkiye haritasında yerini almıştır. Şehir Türkiye’nin ilk turistik illerinden biridir ve her yıl en az 2,5 milyon turist çeker. Denize kıyısı olan 3 ilçesi ise turist çekmede oldukça önemli bir yere sahiptir.

Uşak için ise Tunç Çağı’ndan beri yerleşim yeri olmasından dolayı yerleşik hayatın ilk görüldüğü topraklar diyebiliriz. Tarihin bilinen çağlarında ise 2 uygarlığın hâkimiyetine girmiş ve daha sonra Büyük İskender şehri kendi hâkimiyeti altına almıştır. Roma İmparatorluğu’nda kendine yer edindi. Sonrasında sırasıyla Bizans ve Selçuklu hâkimiyetine geçti. Beylikler döneminde Kütahya iline bağlı bir kaza olan Uşak, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra il olmuştur. Şehir denize kıyısı olmaması nedeniyle müzeleri, ören yerleri, camileri, kaplıcaları ve anıtlarıyla turistlerin ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Sağlık turizmi yapılan turistik faaliyetler arasında önemli yer kaplar ve romatizmal ağrıları olanlar için idealdir.

Bir cevap yazın