Antalya Malatya Arası Kaç Saat

Birisi Akdeniz bölgesinde diğeri Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Antalya ve Malatya şehirleri arasının kaç saat süreceği ulaşım esnasında kullanılacak olan ulaşım aracına göre değişkenlik göstermektedir. Antalya Malatya arası kaç saat süreceği konusuna kullanılacak araçlara göre farklı cevaplar verilebilir. Eğer hava yolu ile ulaşım sağlanacaksa aktarmalı olarak 3 ile 8 saat arasında değişkenlik gösterirken, özel aracınızla seyahat ederseniz yaklaşık olarak 11 saat 45 dakika sürmektedir. Otobüs şirketlerinden alacağınız bilet ile seyahat ederseniz ise yolculuğunuz yaklaşık olarak 16 saat sürecektir.

Malatya’nın bazı özellikleri ve gezilecek yerleri görmek amacıyla Antalya Malatya arası bir gezi düzenleyebilirsiniz. Bu iki şehrin arasının kaç saat olacağı ulaşımda kullanılan araca bağlıdır. Malatya ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde bulunmaktadır. 13 ilçesi bulunan bu ilimiz Doğu Anadolu bölgemizin en büyük ilidir. Malatya kayısısı ile meşhurdur. Malatya’da ki kayısı bahçeleri Türkiye kuru kayısılarının %80’inin temin edildiği bölgedir. Ormanlık bölgesi az olan bu kentimizin sadece %10’u ormanlık alandır.

Malatya tarihi açıdan önemli merkezlere sahiptir. Bu tarihi merkezlerden bazıları şunlardır; Battalgazi Ulu Cami, Levent Vadisi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’dır. Eğer dinlenmek ve manzara izlemek isterseniz Orduzu Çınar Şelalesi, Turgut Özal Tabiat Parkı, Beydağı Tabiat Parkı, Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı’nı tercih edebilirsiniz.

Güney Doğu Bölgesinde mutfak kültürüyle önce çıkan Malatya oldukça zengin bir yemek çeşitliliğine sahiptir. Genel adıyla sulu köfte Malatya diliyle “Gırık” bu şehirde mutlaka tatmanız gereken tatlar arasındadır.  Kıyma, tereyağı ve bulgur ile yapılan yemek basit malzemelerden oluşmasına rağmen oldukça lezzetli. Yine yaygın ismiyle bulgurlu köfte Malatya diliyle “Banık” da şehre gittiğinizde muhakkak tatmanız gerekmektedir.  Bu yemekleri tadamadıysanız Nahna Kuftesi denilen Lahana’dan yapılan köfteyi tatmalı dilinizi bayram ettirmelisiniz. Bunların yanı sıra Kara Çorba, Acılı Ayran, Analı Kızlı, İçli Köfte ve tabii ki de Kayısı. Kayısı şehri olarak da adlandırılan Malatya adeta bir kayısı cenneti. Kayısılı onlarca yemek bulabileceğiniz bu şehirde yapılan kayısılı kavurma yemeğini daha önce yemediğinize eminiz. Bu benzersiz tadı mutlaka tatmalı ve bir meyveyle neler yapılabilir görmelisiniz.

Bir cevap yazın