Afyonkarahisar uçak bileti fiyatları

Ülkemizin termal başkenti Afyonkarahisar hem gezilip görülecek yerleri açısından hem de havayollarının şehre düzenledikleri uygun uçak bileti fiyatları ile her yıl göz doldurmaya devam etmektedir. Öyle ki, sezon öncesi ve sezon sırasında alımını yapacağınız tüm biletlerde uygun kampanyalar bulunmaktadır.

O halde biraz Afyonkarahisar’dan bahsedelim… Nam-ı diğer Karahisar-ı Sahib ya da Akreonos, Batı ve İç Anadolu’nun birleşmesini sağlayan güney parçadır. Bu özelliği sebebiyle de birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hatti’den Hitit’e, Frig’ten Perslere kadar coğrafyasında daha kimleri kimleri barındırmamıştır ki? Ancak 1833’te Osmanlı tarafından tekrar ele geçirilmiş ve günümüze kadar Türk egemenliğinde korunmayı başarmıştır. Eğer yolunuz Afyonkarahisar’a düşerse sırf bu sebeplerden dolayı mutlaka Afyon Kalesi’ni görmeniz gerekmektedir. Ayrıca Ulu Cami ve Sultan Divane Mevlevihanesi de görülmeye değer güzelliktedir. Öte yandan Hüdai, Heybeli, Ömer – Gecek ve Gazlıgöl termal bölgeleri de şifa arayanlara her yıl hizmet vermeye devam ederek bölgedeki termal turizme büyük katkı sağlamaktadır. Afyonkarahisar’da 2005’ten bu yana toplamda 356 mermer işletmesi faaliyete girmiştir. Bu kaliteli ve zengin mermer yataklarının işlenmesi de şehir için ayrı bir avantaj sağlamıştır. Hem turizm hem de ticaretin dünyaya nam salmış halinin mermer olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Peki ne yemeli Afyonkarahisar’da? Hemen oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunu söyleyelim. Eğer haşhaş ve ete dayalı yemekler ile hamur işlerini seviyorsanız bu şehir tam da size göre! Ayrıca lokum, kaymak ve sucuk konusunda da bir adım daha önde olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bölgede sadece patlıcandan yapılmış 22 ayrı yemek bulunmaktadır. Şehrin yemeklerine örnek olarak ise İlibada, Çullama ve Göce Köftesi, keşkek, ağzıaçık, arabaşı, haşhaşlı börek ve pide, bükme, sakala çarpan, nuska hamuraşı, ak pide, peksimet, Özbek pilavı, yanı yarma, patlıcan böreği, kavurmalı patlıcan kebabı, nohutlu patlıcan ve paçıktan söz edebiliriz. Hazır oralara kadar gitmişken tüm bu lezzetlerin tadına Aşçı Bacaksız’da, İkbal Lokantası’nda ya da Nur Lokantası’nda bakabilirsiniz. Üçü de Afyonkarahisar’ın önemli lokantalarıdır ve çok değerlidirler.

Bir cevap yazın