Afyonkarahisar Kütahya otobüs biletleri

Afyonkarahisar ve Kütahya arasında otobüs bileti almak için çok fazla firma aramaya gerek yoktur, çünkü Afyonkarahisar’dan geçen Bursa ve Marmara bölgesine giden tüm otobüsler Kütahya’dan geçmektedir. Karayolu trafiği açısında kesişim noktası olan Afyonkarahisar’dan Kütahya gibi tüm illere otobüs ile gitmek otostop yapmak tarzındadır. Yaz ve bayram dönemlerinde, otobüslerin doluluğu düşünüldüğünde Afyonkarahisar’dan otobüse binmek zorlaşsa da Kütahya’ya gitmek yine de zor değildir. Seyahat süresi bir ile bir buçuk saat arası değişmektedir. Ege ve Akdeniz bölgelerine giden tüm otobüsler genellikle Afyonkarahisar’da mola vermektedir. Bu sebeple burada mola verilebilecek tesislerin sayısı oldukça fazladır. Özel araçlarında mola noktası olan bu tesisler, her bütçeye hitap edecek çeşitliliğe sahiptir.

Kurtuluş savaşımızda önemli bir nokta olan Afyonkarahisar’da büyük taarruzun başladığı alan olan Kocatepe, Tınaztepe, Sivritepe mevkileri bulunmaktadır. Buralar gezildiğinde, büyük zorluklarla kazanılmış kurtuluş savaşının havası hissedilmektedir. Genç Türkiye Cumhuriyetimizin nasıl kazanıldığını hissetmek ve yeni nesillere hissettirebilmek için bu mevkilerin gezilmesi tavsiye edilir. Tarihi antik şehirlerinin çokluğundan anlaşılacağı üzere oldukça eski bir tarihe sahip olan ilde termal su kaynakları da boldur. Termal kaynakların değerlendirilmesi ile gelişen kaplıca turizmi bölgede yoğunluk sağlamaktadır. Antik tarihe sahip kaya mezarları ve tapınaklar açısından zengin olan ilde kültür turizmi de gelişmektedir. Ayrıca görülmeye değer Frig vadisi de bu bölgede bulunmaktadır.

Kütahya porselen ve çini üretimi şehri olarak ön plana çıksa da, tarihi ve doğal güzellikleri ile de ziyaret edilmesi gereken illerden biridir. Ege bölgesi doğal özelliklerinin hepsini taşıyan şehir, termal kaynakların değerlendirilmesi ile ekonomik kazançta sağlamaktadır. Antik kalıntılar ilin farklı noktalarına dağılmıştır. Şehir merkezinde yer alan arkeoloji müzesi gezilerek bölgenin antik ve güncel tarihi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Aizanoi antik şehri ikinci Efes olarak değerlendirmektedir. Mevlevi kültürünün üçüncü dergahı olan Dönenler Mevlevihanesi de şehir merkezindedir. Afyonkarahisar’da olduğu gibi Kütahya’da kurtuluş savaşının önemli bir noktasıdır. Dumlupınar savaşı burada yapılmış ve zafer anıtı yapılmıştır. Zafer anıtının ziyaret edilmesi önerilir. Oldukça yakın olan iki şehrin otobüs ulaşımı oldukça kolay ve rahattır.

Bir cevap yazın